Návštěvníci na Ibize nově místo párty hledají vnitřní klid. Ostrov se vrací k životnímu stylu 60. let

Ibiza byla dosud známá hlavně pro svůj noční život – večírky, plážové kluby a DJs. Ostrov v Baleárském souostroví se ale pro spoustu lidí stává místem hledání vnitřního klidu a centrem bohémského života. Ibiza tak znovu zažívá svůj módní okamžik.

Ibiza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté na pláži Comte na Ibize

Turisté na pláži Comte na Ibize | Foto: Thomas Coex | Zdroj: AFP / Profimedia

Ibiza se stává novým místem kreativity hlavně kvůli módě a architektuře, která začíná být znovu populární v celé Evropě. Navazuje tak na kulturu, která se na ostrově ve Středozemním moři formovala v 60. a 70. letech.

Masový turismus vyhání obyvatele měst na Ibize do karavanů, ceny bydlení se od roku 2010 ztrojnásobily

Číst článek

V té době byla Ibiza „centrem (evropského) hippies vesmíru“ a hostila celebrity jako Freddie Mercury, Grace Jones a Bob Marley, informuje server CNN.

Ibizská móda se vyznačuje bílými šaty, vzdušnými látkami, zemitými barvami a bohémskými střihy. Na ibizský styl se nově odkazují i známí návrháři luxusního oblečení. Kreativní ředitel značky Loewe Jonathan Anderson, který na Ibize vyrůstal, pro očekávanou každoroční kolekci navázal spolupráci s místní institucí Paula’s Boutique.

V kolekci se společně snaží zachytit podstatu baleárského stylu. Také značka Reformation v létě 2024 uvedla na trh kolekci oblečení Ibiza, která je navržená pro přecházení mezi klubem a pláží (a klubem na pláži).

Móda je však jen jedním z důvodů, proč se z Ibizy znovu stává bohémské centrum. Pro vyznavače tohoto stylu je přitažlivá také ostrovní architektura, kterou ovlivnila 60. a 70. léta. V interiérech se tradičně využívají materiály jako dřevo a kámen a drží se béžové barevné schéma.

Ibiza se tak vrací k životnímu stylu, který na ostrově vládl v 60. letech 20. století. V té době na ostrově působila umělecká skupina „Ibiza 59“. Byla kolektivem kontrakulturních umělců z různých zemí. V roce 1964 se na ostrově konalo první bienále umění a o pět let později bylo v historické části města otevřeno Muzeum současného umění.

Alena Harciníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme