Betlémské světlo se začalo šířit z Brna do celého Česka. Skauti ho přivezli i do Českého rozhlasu

Skauti z Brna začali v sobotu rozvážet betlémské světlo do celého Česka. První vyjeli vlakem z brněnského nádraží 20 minut po šesté hodině ranní směrem na Prahu. Po cestě se k nim přidávají další, aby se symbol Vánoc mohl dostat do všech koutů země. Od 11 hodin je světlo také v budově Českého rozhlasu v Praze na adrese Vinohradská 12. Lidé si pro něj mohou chodit až do Štědrého dne.

Brno (Aktualizováno: 11:20 21. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnští skauti přivezli do Česka betlémské světlo už po třicáté. Tradice Betlémského světla vznikla v roce 1968 v Rakousku, od té doby se stala novodobým symbolem Vánoc.

Brněnští skauti přivezli do Česka betlémské světlo už po třicáté. Tradice Betlémského světla vznikla v roce 1968 v Rakousku, od té doby se stala novodobým symbolem Vánoc. | Foto: Igor Zehl | Zdroj: ČTK

Do rozvozu betlémského světla se v sobotu na nádraží v Brně zapojilo kolem padesátky skautů. Kromě vlaku na Prahu vyrazili také směrem na Bohumín, Přerov a další místa. „Jde o skupinky čtyř až osmi lidí po základních tratích, od kterých si na nádražích přebírají betlémské světlo další skauti a skautky, kteří pokračují v rozdávání betlémského světla na dalších tratích,“ řekl Jan Svoboda z brněnského skauta. Přehled vlaků, kterými skauti symbol Vánoc rozváží, je na webu www.betlemskesvetlo.cz.

Přímo na nádraží v Brně Židenicích sledoval cestu Betlémského světla redaktor Českého rozhlasu Brno Tomáš Kremr. Vlakem odtamtud odjela do Frenštátu pod Radhoštěm skupinka čtyř skautů. 

„Mají s sebou pět malých stříbrných luceren. Jednu navíc - záložní, kdyby jim čtyři světla náhodou zhasnula. Vlak má celkem třináct zastávek, na všech skauti zájemcům světlo zapálí. Musí to ale vždy stihnout tak, aby nenarušili jízdní řád. To se stalo již tady v Brně Židenicích, kam přišel první zájemce – tatínek s malou dcerou a petrolejovou lampou. Skauty našel podle vylepeného nápisu za oknem,“ popsal redaktor.  

Skauti přivezli do Česka Betlémské světlo. Do příštího týdne zůstane v Brně

Číst článek

Těsně před jedenáctou přijela čtveřice skautů do budovy Českého rozhlasu v Praze. A jak uvedla redaktorka Zdeňka Trachtová, světlo přivezli ne v jedné, ale hned ve čtyřech lucernách. „Lidé si mohou přijít na Vinohradskou 12 až do Štědrého dne,“ informovala. 

V Praze se k Betlémskému světlu dostanou lidé také v historické tramvaji, která bude ulice křižovat mezi 13 a 19 hodinou, a později také na magistrátu. Skauti ho tam předají přímo primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). 

Skauti letos rozvezou Betlémské světlo po celé zemi 66 vlaky, lidé si pro něj mohou přijít na 784 vlakových stanic a na stovky různých místních akcí.

Historická tramvaj

„Většina vlaků vyráží z Brna a potom na sebe navazují. Vlakových stanic, kam si lidé také můžou pro betlémské světlo přijít, je přes 750. Poté se šíří samozřejmě dál a rozdává se na stovkách místních akcích, které nepřipravují jenom skauti, ale i hasiči, obecní úřady nebo knihovny,“ řekla pro Radiožurnál mluvčí Junáka Barbora Trojak.

V Brně bude v sobotu rozvážet betlémské světlo také speciální tramvaj dopravního podniku. Například od 10.00 do 11.00 bude stát v Nádražní ulici. Další zastavení má na náměstí Svobody, Mendlově náměstí či v Joštově ulici před kostelem sv. Tomáše. Lidé si mohou přijít s lucerničkou pro betlémské světlo i do historické tramvaje, která bude jezdit po Praze, a to mezi 13.00 a 19.00. V tramvaji budou znít koledy, pro zájemce bude připraven čaj. Od nedělního večera bude betlémské světlo svítit také na Nové radnici, kde skauti a skautky plamínek předají pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi.

Hluboká nad Vltavou, Telč nebo Bouzov. Hrady a zámky zvou na vánoční prohlídky svých interiérů

Číst článek

Letadlem do Lince

Světlo zažehnuté v Betlémě se tradičně šíří jako symbol Vánoc, do Česka dorazilo už potřicáté. Minulý víkend doputovalo z Vídně do Brna.

Tradice betlémského světla vznikla v Rakousku. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Světlo zažehnuté v Betlémě se pak šíří po celém světě jako symbol Vánoc.

Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do Česka se betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 pod sochu svatého Václava v Praze.

ztr, Tomáš Kremr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme