Učitelé odhalí jen zhruba čtvrtinu nadaných dětí. Podle České školní inspekce to souvisí i s tím, že pedagogové nevědí, jak je rozpoznat. Zlepšovat se to snaží některé nestátní organizace.
Chodit pravidelně a včas do práce, ale taky se vypořádat s dluhy nebo si urovnat osobní život – lidem, kterým hrozí sociální vyloučení, s tím už sedm let pomáhá projekt Restart.
Skoro 250 českých dětí za poslední dva roky může žít díky projektům housing first v běžných bytech. Dostaly se tam z ulic, ubytoven nebo azylových domů.
„Proč to dotyčný říká a čeho se vlastně opravdu bojí, ale není můj příběh. Ale věřím, že dobrých lidí je většina. Taky věřím, že rozumný člověk si v tom pravdu najde,“ říká Jan František Krupa.
Jeden počítač na několik dětí, chybějící připojení k internetu jediný mobilní telefon v rodině. Ne všechny děti se mohou účastnit školního vyučování na dálku, jak to většina škol předpokládá.
V roce 2018 vyhrála závod v roztrhaných balerínkách. Její příběh tehdy vyvolal vlnu solidarity a dívenka pak dostala nové boty. O dva roky později vybojovala stříbrnou medaili na národním šampionátu.
Organizátoři odhadují, že se akce zúčastnilo na 300 lidí. Pozvala je tam křesťanská komunita Sant'Egidio a s každým z hostů si podal ruku a připil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
„V situaci, kdy lidé jsou zoufalí a bez práce, žijí z ruky do úst, tak se může velmi snadno stát, že se situace vyostří a vzniknou nepokoje,“ říká ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček
Fotografie závodnic, kde na stupních vítězů stojí třináctiletá dívka v balerínkách, vzbudila neobvyklou pozornost na slovenských sociálních sítích loni v září. Dnes děvče závodí a sklízí úspěchy.
„Jsou u nás na Uranu (budova magistrátu), kde jim kolegové z odboru sociální péče, oddělení humanitního a Romodromu pomáhají najít řešení jejich nepříznivé životní situace," uvedla mluvčí magistrátu.
Britská vláda spustila projekt, který má lidem s nízkými příjmy pomoci našetřit si peníze. Za každou uspořenou libru dostanou od státu 50 pencí. Projekt se týká zhruba 3,5 milionu lidí.
V době, kdy v Ústí nad Labem končí dvě ubytovny, se zároveň město rozhodlo pro stopku na vyplácení příspěvků na bydlení. Za tím vším se ale skrývají konkrétní příběhy lidí.
Prezidentské volby v plné míře obnažily nejeden rozkol rozdělující českou společnost po sociální, ekonomické a kulturní linii. Mezi pomyslným centrem a periferií zeje hluboká propast.
Majitel jednoho z broumovských bytových domů neprodloužil svým nájemníkům smlouvy. Do konce roku se tak musí vystěhovat zhruba osm desítek lidí, v některých případech jde o matky s dětmi. Těm proto radnice nabídla dočasné ubytování v azylových domech mimo Broumov.
Ceny bytů v šedesátitisícovém Mostě mírně stouply. Po loňském propadu na historické minimum je to pro město dobrá zpráva. Špatnou zprávou ale je, že většinu bytů skupují spekulanti. Ti nakupují byty po desítkách a stěhují do nich sociálně slabé, za které stát spekulantům vyplácí vysoké nájmy. Město se bránit nemůže.
Ralsko na Českolipsku se dostalo mezi 15 finalistů soutěže Roma Spirit. Letošního ročníku se zúčastnilo více než 100 jednotlivců, neziskových organizací a obcí, které pomáhají aktivně řešit situaci sociálně slabých. Město do soutěže postoupilo za rychlé zřízení řady aktivit pro vyloučené lokality v Náhlově a na Ploužnici.
V Děčíně prudce stoupá počet lidí, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Zatímco v roce 2012 bylo přes dva tisíce žadatelů, letos se jejich počet zvýšil o tisíc dvě stě. O sociální dávky už nežádají pouze lidé bez práce, do finančních problémů se dostávají i zaměstnanci s nízkým platem.
Na ubytovně pro sociálně slabé v Novém Boru na Českolipsku, kterou dva roky provozuje českolipská Farní charita, přibývá lidí z takzvané střední třídy. Lidé, kteří ještě před několika roky chodili do práce a měli vlastní bydlení, jsou dnes kvůli ztrátě zaměstnání zadlužení a na majetek mají často exekuci.
Městská policie v Karlových Varech dnes představila projekt MOBIDIK, tedy mobilní dětský interaktivní klub. Cílem pojízdného autobusu proměněného v klubovnu je přivést mládež ze slabých sociálních skupin ke smysluplnému využití volného času.
Po celém Česku přibývá ubytoven pro sociálně slabé a nepřizpůsobivé. Lidé v jejich okolí se bojí vyšší kriminality a rasově motivovaných konfliktů. Ministerstvo práce a sociálních věcí o problému ví. Pokud bude podle ministryně Marksové ale vůle řešit problém i na straně obcí, bude řešení snazší.
Po celém Česku přibývá ubytoven pro sociálně slabé. Místním se to nelíbí, bojí se vyšší kriminality v okolí. Problémy byly i ve Šluknovském výběžku na Děčínsku. Na rozdíl od jiných měst v zemi tu nemají problém s ubytovnami, ale soukromými byty. Problémy tu tak přetrvávají i tři roky po velkých nepokojích.
Milion korun chce rozdělit hejtmanství na pomůcky pro každého prvňáka v Královéhradeckém kraji. Někteří zastupitelé ale plošnou podporu kritizují - raději by peníze poslali adresně sociálně slabším rodinám.