Česko porušuje právo na bydlení, což má dopad na zranitelné skupiny osob, zejména romskou menšinu. Takový je závěr Evropského výboru pro sociální práva, který funguje při Radě Evropy.
„Napříč republikou máme 33 poskytovatelů, kteří nabízejí garance pro soukromé majitelé vyhovujících bytů,“ zdůrazňuje Jan Klusáček, analytik iniciativy Za bydlení a autor Zprávy o vyloučení z bydlení.
Prezident při návštěvě ve vyloučených lokalit v Ústeckém kraji řekl nahlas to, co všichni vědí: chudí žijí v předražených bytech, na které přispívá stát, a prosperují z toho hlavně vlastníci ubytoven.
Magistrát a organizace IQ Roma Servis spustily dva pilotní projekty, které mají pomoct 45 klientům. Aby vše hladce fungovalo, budou oběma stranám pomáhat kurátoři, kteří zajistí i garantovaný nájem.
Pařížská čtvrť Batignolles je v mnohých ohledech výkladní skříní francouzského hlavního města. Čtvrť navštívil i Ivan Bartoš z Pirátské strany, který se v Paříži zúčastnil summitu o dostupném bydlení.
Nejistota spojená s bydlením může podle Ústavního soudu ohrozit důvěru lidí v demokratický právní stát. Jde prý o dlouhodobě neudržitelný stav, odporující mezinárodním závazkům státu, uvedl soud.
Zástupci neziskových organizací připomínají, že na problém s nedostatečným financováním sociálních služeb vládu opakovaně upozorňovali několik let, intenzivněji od loňska.
Obavy u českých občanů podle Černého pramení z frustrace. „Desetina populace má mnohočetné exekuce a stát je nechce pustit do nějakého rozumného oddlužení,“ soudí.
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak ministerstvo pro místní rozvoj v letech 2016 až 2021 rozdělovalo evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu určeném na sociální bydlení.
Zpráva upozorňuje na to, že život ve špatných podmínkách může dětem kromě dalších problémů způsobit taky potíže se vzděláváním. To potvrzují i pedagogové a sociální pracovníci.
Skoro 250 českých dětí za poslední dva roky může žít díky projektům housing first v běžných bytech. Dostaly se tam z ulic, ubytoven nebo azylových domů.
Současná pražská koalice při nástupu avizovala, že chce bytový fond nejen rozšiřovat, ale také dobře využívat. V roce 2018 bylo v bytovém fondu volných 720 bytů. V současnosti je jich něco přes 400.
Město vyjedná s majiteli bytu jejich pronájem a poté do nich umístí například seniory, rodiny s dětmi, samoživitele nebo mladé dospělé, kteří opustí ústavní péči. Vytvoření agentury schválili radní.
Turbulentní geopolitický vývoj, který odstartovalo odhalení, že dva ruští agenti mohli stát i za výbuchem muničního skladu v českých Vrběticích, znovu odstartoval debaty o Západě a Východě.
Sociální bydlení pro lidi v nouzi. I to byl jeden ze slibů současné vlády. Jenže do sněmovních voleb zbývá necelých 6 měsíců, a je proto dost možné, že ho kabinet nestihne splnit.
První rok funguje v Brně projekt sdíleného bydlení s názvem Symbios. V osmi bytech vedle sebe žijí vysokoškoláci a mladí lidé, kteří odešli z dětských domovů.
Cena jedné nocleženky je 100 korun a do projektu jsou zapojeny noclehárny po celé republice. Minulou sezónu lidé koupili přes 23 000 poukazů. Armáda spásy je využila úplně všechny.
Čtvrteční noviny píšou o zrušených IT zakázkách na pražském magistrátu, o přísných podmínkách při čerpání dotací na výstavu sociálních bytů nebo o tom, že bezdomovci vzorně pečují o své psy.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD chce krizi bydlení v Česku chce řešit v rámci zákona o dostupném bydlení. Mělo by ho řešit také ministerstvo pro místní rozvoj.
Brno omezuje projekt, který bezdomovcům a lidem v nouzi bez větších podmínek přináší střechu nad hlavou. Proč se kolem toho zvedají emoce? Vysvětluje Tomáš Kremr z Českého rozhlasu Brno.
Náklady na bydlení se podle analýzy neustále zvyšují, a ačkoliv mírně rostou i mzdy, stále je tu celých deset procent domácností, které na bydlení vydávají více než padesát procent z příjmů.
Cílem projektu Symbios je pomoci lidem, kteří do dospělosti vstupují se sociálním handicapem, bez rodinného zázemí. Vysokoškoláci zase zjistí, že životní cesta může vypadat úplně jinak než ta jejich.
O dotace v rámci projektu Housing first žádají na Plzeňsku a v dalších městech. Ministerstvo práce a sociálních věcí na podobné projekty vyčlenilo 150 milionů korun z evropských dotací.
Půl roku strávili analytici Platformy pro sociální bydlení shromažďováním dat z ubytoven, azylových domů, či údajů o počtu lidí na ulici. Unikátní data si můžete prohlédnout v interaktivní mapě.
Nový program budou moci využívat obce na investiční akce jak u sociálních nájemních bytů určených pro domácnosti, tak i u nájemních bytů určených pro středně příjmové domácnosti.