„Napříč republikou máme 33 poskytovatelů, kteří nabízejí garance pro soukromé majitelé vyhovujících bytů,“ zdůrazňuje Jan Klusáček, analytik iniciativy Za bydlení a autor Zprávy o vyloučení z bydlení.
Fara v Myslibořicích na Třebíčsku byla opuštěná a chátrala. Farář Tomáš Holcner z Jaroměřic nad Rokytnou, který spravuje i myslibořickou farnost, se rozhodl vystavět na jejím místě byty pro potřebné.
Prezident při návštěvě ve vyloučených lokalit v Ústeckém kraji řekl nahlas to, co všichni vědí: chudí žijí v předražených bytech, na které přispívá stát, a prosperují z toho hlavně vlastníci ubytoven.
Magistrát a organizace IQ Roma Servis spustily dva pilotní projekty, které mají pomoct 45 klientům. Aby vše hladce fungovalo, budou oběma stranám pomáhat kurátoři, kteří zajistí i garantovaný nájem.
Pařížská čtvrť Batignolles je v mnohých ohledech výkladní skříní francouzského hlavního města. Čtvrť navštívil i Ivan Bartoš z Pirátské strany, který se v Paříži zúčastnil summitu o dostupném bydlení.
Nejistota spojená s bydlením může podle Ústavního soudu ohrozit důvěru lidí v demokratický právní stát. Jde prý o dlouhodobě neudržitelný stav, odporující mezinárodním závazkům státu, uvedl soud.
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak ministerstvo pro místní rozvoj v letech 2016 až 2021 rozdělovalo evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu určeném na sociální bydlení.
Zpráva upozorňuje na to, že život ve špatných podmínkách může dětem kromě dalších problémů způsobit taky potíže se vzděláváním. To potvrzují i pedagogové a sociální pracovníci.
„Je to dáno historickou zkušeností, kdy trh se soukromým nájemním bydlením byl od doby svého vzniku v 90. letech vnímán jako velmi nejistý,“ připomíná sociolog.
První rok funguje v Brně projekt sdíleného bydlení s názvem Symbios. V osmi bytech vedle sebe žijí vysokoškoláci a mladí lidé, kteří odešli z dětských domovů.
Čtvrteční noviny píšou o zrušených IT zakázkách na pražském magistrátu, o přísných podmínkách při čerpání dotací na výstavu sociálních bytů nebo o tom, že bezdomovci vzorně pečují o své psy.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD chce krizi bydlení v Česku chce řešit v rámci zákona o dostupném bydlení. Mělo by ho řešit také ministerstvo pro místní rozvoj.
Náklady na bydlení se podle analýzy neustále zvyšují, a ačkoliv mírně rostou i mzdy, stále je tu celých deset procent domácností, které na bydlení vydávají více než padesát procent z příjmů.
Cílem projektu Symbios je pomoci lidem, kteří do dospělosti vstupují se sociálním handicapem, bez rodinného zázemí. Vysokoškoláci zase zjistí, že životní cesta může vypadat úplně jinak než ta jejich.
Na doplatky za bydlení stát za 11 měsíců loňského roku vyplatil 1,74 miliardy korun. Na pokles vyplacených peněz má vliv dobrá ekonomická situace, ale také takzvané bezdoplatkové zóny ve městech.
Dobrovolníci v Brně dnes začínají sčítat, kolika lidem ve městě hrozí bezdomovectví a kolik jich už o dům přišlo. Odhadují jich na 500. Odstartují tím jeden z městských projektů takzvaného plánu sociálního začleňování. V jeho první fázi ubytují do městských bytů 50 rodin v bytové nouzi. K plánu se ale staví odmítavě někteří starostové městských částí. Nechtějí poskytnout byty, o které je magistrát požádal. Tvrdí, že tím diskriminují žadatele, kteří na bydlení čekají i deset let.
Každý by měl mít šanci na osobní štěstí – tak vidí cíle svého úřadu ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier z ČSSD. Vláda se podle něj zavázala, že k tomu vytvoří předpoklady. Ve svém dnešním vystoupení před novináři vyzdvihl například právo na sociální bydlení a místo ve školce či jeslích, rovný přístup ke vzdělání nebo posílení pravomocí veřejného ochránce práv.
Až milion lidí v Česku je ohroženo bytovou nouzí, řekl dnes předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba. Celou situaci by podle něj mohl vyřešit zákon o sociálním bydlení. V České republice stále neplatí, mohl by ale začít platit už letos.
Ostravští zastupitelé znovu odložili rozhodnutí o městské bytové koncepci. Za váháním je spor s některými starosty. Magistrát totiž chce, aby 850 bytů zůstalo pro lidi v sociální tísni. Jenže obvodní radnice namítají, že by se v jejich městské části usídlili další problémoví lidé, se kterými by mohly být potíže.
Do zítřka by mělo asi 80 nájemníků opustit ubytovnu v Neštěmicích v Ústí nad Labem. Vlastník, firma CPI BYTY, chce zařízení zavřít a opravit. Nové útočiště si hledají i lidé, kteří se do ubytovny museli přestěhovat z nebezpečného domu v Předlicích. Většina ubytovaných už si našla jiné bydlení, část z nich ale stále nemá kam jít.
Až 4000 pražských městských bytů by mělo přejít do soukromých rukou. Město je má totiž v plánu privatizovat, a to především byty v panelových domech na Barrandově a Černém Mostě. Magistrát tak chce získat miliardy korun, které chce investovat do sociálního bydlení.
Záměr kutnohorské radnice přeměnit areál bývalých vojenských kasáren na bydlení pro sociálně slabé vyvolal ve městě bouřlivou diskuzi. Zejména lidé z okolních vilových čtvrtí se bojí, že na předměstí Kutné Hory vznikne romské ghetto a strach mají i z nárůstu kriminality. Podle vedení radnice ale nic takového nehrozí.
Poprvé a navíc v přímém přenosu dnes Brno vybíralo první nájemce sociálních bytů. Z téměř dvou stovek žadatelů o tento typ bydlení pro nízkopříjmové skupiny jich zástupci města vylosovali deset.
Soukromí investoři v Česku vstoupili do nové oblasti, a začali nabízet i takzvané sociální byty pro lidi v důchodovém věku. Osm seniorů starších 70ti let se právě dnes stěhuje do takových bytů v Lázních Bohdaneč na Pardubicku. V době, kdy trh s nemovitostmi stagnuje, se tak sociální bydlení stává pro soukromé investory poměrně atraktivní investicí s pomalou, ale jistou návratností.