Byl mluvčím Občanského fóra, opustil ODS. S vlastní stranou Havlík neuspěl

Původně byl pedagogem, ale krátce po sametové revoluci ho zlákala politika. Nejprve Petr Havlík působil jako mluvčí Občanského fóra, později stál u zrodu ODS a nakonec založil i vlastní stranu Občané.cz. Právě s tou ale narazil. Ve volbách získal minimum hlasů a politiku opustil. Podle svých slov definitivně. Teď se věnuje investičnímu poradenství.

ZAPOMENUTÍ LÍDŘI Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Havlík spoluzakládal ODS i stranu Občané.cz

Petr Havlík spoluzakládal ODS i stranu Občané.cz | Foto: Lucie Pařízková | Zdroj: Empresa Media / Profimedia

Před rokem 1989 pracoval jako pedagog na střední škole nedaleko Ostravy. Pocházel z rodiny, která vystupovala antikomunisticky. Sám režimu vzdoroval třeba tím, že odmítal chodit k volbám. „Můj strýc byl jedním z prvních komunistických vězňů v procesu v roce 1949. Organizoval v roce 1948 pochod za prezidentem Benešem ohledně demise ministrů. Dostal doživotí a myslím, že to poznamenalo celou naši rodinu.“

Když pak přišel Listopad 1989, bylo pro něj prý přirozené, že se stal mluvčím Občanského fóra a vedoucím předvolební kampaně. A byl také jedním z prvních, kteří později otevřeně přiznali, že se Občanské fórum musí rozdělit.

„Na jedné straně tam seděl Petr Uhl, což byl ultralevičák, vedle něj Václav Benda, který spoluvytvářel základ pravice. Tyhle světy se do budoucna nemohly potkat a spolutvořit něco smysluplného,“ vzpomíná Havlík.

Stál u zrodu ODS 

Petr Havlík následně stál u zrodu Občanské demokratické strany. „Přihlásili jsme se k Západu. Klausovi se tehdy líbilo, že se mu říkalo Thatcherista střední Evropy, ale myslím, že čas ukázal, že to nestálo na pevných základech.“ 

Poměrně záhy, v roce 1993, Havlík ODS opustil. Nelíbil se mu směr, jakým se strana začala ubírat, ani lidé, kteří do ní přicházeli. „Byl jsem překvapen, že mnozí lidé, kteří pro mě byli nepřijatelní, v podstatě Václavu Klausovi vyhovovali. Na moje gusto tam začal převládat étos pragmatismu bez zábran.“

Od aktivní politiky si pak dal pauzu na patnáct let. Začal se věnovat investičnímu poradenství a v roce 1999 založil vlastní firmu. „Uvědomil jsem si, že jsou na světě důležitější věci, než je sebeobětování se takzvaně pro národ a dělat politiku,“ říká. 

Občané.cz a investiční projekty 

Pak ale přišel rok 2008 a novinový článek o tom, že Václav Klaus zakládá euroskeptickou politickou stranu – za jednoho z jejích hlavních členů tehdy redaktor označil i Petra Havlíka. To ale nebyla pravda. Havlík reagoval textem, ve kterém volal po novém pravicovém politickém subjektu. Sám potom jeden založil a nazval Občané cz. 

Strana ale ve volbách v roce 2010 neuspěla. Kandidovala s dalšími subjekty a získala asi jen čtvrt procenta hlasů. Podle Havlíka byl na vině nedostatek peněz na kampaň. Letos v březnu Nejvyšší správní soud straně pozastavil činnost. „Každý rok musí strana předložit finanční uzávěrku, takže ten krok jsme udělali po termínu, ale záměrně, abychom urychlili rozhodnutí soudu. Je to konečná, tečka.“ 

Do politiky už se znovu Petr Havlík vracet nehodlá. Teď se věnuje investičním projektům, a to hlavně na Blízkém východě. „Mám reálnou šanci za sebou zanechat pozitivní stopu, takovou tu hmatatelnou. Je užitečné pozorovat českou současnost ze vzdálenosti šesti tisíc kilometrů.“

Politiku tak stále sleduje a netají se tím, že je jedním z velkých kritiků hnutí ANO. V letošních sněmovních volbách podle něj budou lidé rozhodovat mezi demokratickou budoucností a normalizační minulostí Česka. 

Významný tvůrce polistopadové politiky 

Komentátor serveru Echo24 Petr Holub říká, že Petr Havlík byl přínosem nejen pro Občanské fórum, ale hlavně pro vznikající ODS. „Byl volební manažer v roce 1992, kdy se ODS stala tak dominantní stranu na české pravici, což byla ještě donedávna. Havlíka je možné považovat za jednoho z významných tvůrců polistopadové politiky, ale málokdo si to pamatuje.“

Komentátor Petr Holub | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle Holuba bylo zajímavé, že Havlík a další lidé z ODS svedli revoluční vlnu roku 1989 do kolejí konzervativní strany, což bylo ve východní Evropě unikátní. Také se jim povedlo přesunout velkou část Občanského fóra pod hlavičku ODS a Občanské hnutí zůstalo stranou. 

Úspěch s ODS se mu ale nepovedlo zopakovat se stranou Občané.cz. Krutě prohrál ve volbách 2010, ale ještě politiky nenechal a založil hnutí NEO 2011, které Holub charakterizuje jako určité partnerské hnutí ANO 2011. „Havlík postup konzultoval s Andrejem Babišem a mnohé kontakty z Občanů.cz tehdy Babiš převzal. Takže by se dalo říci, že Havlík stál i u základů ANO 2011, ale jeho role nebyla tak významná jako u ODS.“ 

Janetta Roubková, Věra Štechrová, Jana Přinosilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme