Na TikToku je přes 50 tisíc příspěvků s nacistickou tematikou. Dostávají miliony lajků

Na sociální síti TikTok se objevují videa s nacistickou tematikou a pochodovou hudbou. Tvůrci videí je používají jako podkladovou melodii a získávají za ně miliony lajků a podpůrné komentáře, uvedl list Sky News.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TikTok

Na sociální síti TikTok se objevují videa s nacistickou tématikou (ilustrační foto) | Zdroj: Liu Jie / Xinhua News / Profimedia

Přes padesát tisíc příspěvků na TikToku obsahuje projevy nacistů včetně Adolfa Hitlera či jeho hlavního propagandisty Josepha Goebbelse. Ve videích jsou například Židé obviňování z islamizace Evropy. Jeden z příspěvků obsahuje rasistický text „smícháním bílé s černou zmizí bílá“.

Pod těmito videi se publikum projevuje velmi podobně jako samotní tvůrci. V komentáři reagujícím na obrázek norimberského shromáždění doprovázený Hitlerovým projevem uživatel uvádí, že „moderní společnost ho naprosto potřebuje“ (Hitlera). Tuto větu lajklo téměř tisíc sedm set lidí.

Dívky mohou začít vnímat své tělo negativně kvůli TikToku. Stačí ho sledovat osm minut, zjistila studie

Číst článek

Aby se příspěvky zobrazily více uživatelům, přidávají tvůrci nacistické projevy do populárních skladeb na TikToku bez svolení nebo vědomí jejich tvůrců. „Nevěděla jsem, že je moje hudba takto využívána, a považuji to za šokující,“ uvedla pro Sky News umělkyně Pastel Ghost, jejíž hudba byla bez jejího vědomí použita k vytvoření nacistického obsahu.

„S mým týmem aktivně prohledáváme TikTok a další platformy, abychom odstranili všechny podobné případy, kdy je moje tvorba využívána k propagaci nenávistné ideologie,“ dodala.

Zvuk je těžší dohledat

„Víme už řadu let, že sociální sítě nedostatečně moderují rozsah nenávisti a extremistického obsahu na svých platformách, což znamená, že takový obsah, je napříč platforem nejen okrajově, ale i mainstreamově,“ sdělila analytička nenávisti a extremismu z Institutu Strategic Dialogue Hannah Roseová. Podle ní jsou takovéto příspěvky a chování na sociálních sítích šokující, ale nijak zvlášť překvapivé.

„Pravidelně školíme naše odborníky na bezpečnost a průběžně aktualizujeme naše bezpečnostní opatření pro odhalování nenávistného chování a 91 % tohoto typu obsahu odstraňujeme dříve, než je nám nahlášen,“ řekl mluvčí společnosti TikTok.

24:32

Ekonomka Matesová: Demokracie ztratila mladou generaci. Evropa by měla regulovat čínský TikTok

Číst článek

Podle vedoucího výzkumu, technologií a politiky společnosti Logically Joe Ondrakovi, uživatelé sociálních médií již dlouho vědí, že zvukový obsah je obtížnější moderovat.

Pochodová píseň Erika

Kromě nacistický projevů využívají tvůrci ve svých videích i pochodové písně. Přes dvacet dva tisíc příspěvků obsahuje zvuky založené na německé pochodové písni „Erika“. Ačkoli píseň nemá výslovně politický text, je silně spojena s nacistickou stranou a německou armádou během druhé světové války.

Jedna verze Eriky, připojená k více jak čtyř stům videím, je označena obrázkem šklebící se kostry připomínající Hitlera před německou vlajkou. Jiná verze nahrávky, použitá téměř v devíti tisících příspěvků, je připojena k upravené černobílé fotografii Hitlera. Další videa obsahují například obrázky hákových křížů.

Ve videu hajlovala, teď případ řeší kriminalisté. ‚Dělala jsem mažoretky,‘ brání se influencerka

Číst článek

Z obsahu příspěvků, které tento zvuk používají, je často zřejmé, že byl vybrán, aby evokoval spojitost s nacistickou ideologií. Uživatelé si tuto souvislost uvědomují. Dohromady mají všechny příspěvky obsahující skladbu Erika přes jednadvacet milionů lajků.

Neznalost historie

V červnu tohoto roku čelilo Sdružení konzervativců Univerzity ve Warwicku kritice poté, co byli účastníci akce pořádané touto organizací natočeni, jak tančí a zpívají na již zmíněnou pochodovou píseň Erika.

„Naprosto odsuzujeme chování v tomto videu a omlouváme se za jakoukoli urážku, která byla způsobena,“ stálo v prohlášení Sdružení konzervativců Warwické univerzity. Odmítlo však obvinění, že je „toxickou společností“, která „normalizuje rasismus“.

Sdružení také obhajuje své členy tím, že většina z nich si vůbec neuvědomuje původ této písně. Člen, který požádal o zahrání této skladby však už není na podobných akcích vítán.

Viktorie Pečerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme