Američtí mariňáci během kurzu přežití popíjejí kobří krev. Bojovníci za práva zvířat volají po zákazu rituálu
Každé jaro se příslušníci americké námořní pěchoty účastní po dobu dvou týdnů cvičení pod názvem Cobra Gold v Thajsku. Během něho s thajskými jednotkami sdílejí taktiku a společně se připravují na boj s nepřítelem. Především se ale od thajských kolegů učí, jak přežít v džungli. Což obnáší například i pití kobří krve. To se ale nelíbí neziskové organizaci bojující za práva zvířat PETA, která chce, aby se rituál zakázal.
Součástí výcviku v Thajsku je i zkouška přežití v hluboké džungli, která obnáší pojídání místních obyvatel – tarantulí, škorpionů nebo brouků. Učí se ale i to, jak rozpoznat jedovaté hady nebo jak je eliminovat. Důležitou součástí je i popíjení krve kobry královské, jejíž jed dokáže člověka usmrtit během několika minut.
Přelomový rozsudek o otravě orlů: hlavním důkazem bylo nalezení zakázaných jedů ve sklepě pachatele
Číst článek
„Chutná podivně sladce – ne jako krev,“ řekl po ochutnání kobří krve jeden z členů námořní pěchoty na akci v roce 2019. Cvičení, včetně popíjení krve, ale v Thajsku probíhá každý rok už po čtyři dekády. A mariňáci jej často dokumentují pomocí mobilních telefonů nebo GoPro kamer, jak upozorňuje The Washington Post.
„Důvod, proč pijeme kobří krev je, že hledáme vodu,“ vysvětloval jeden z příslušníku thajské armády Phairoj Prasansai na setkání v roce 2019. Podle něj je velmi obtížené najít v džungli zdroj vody, popíjení krve tedy není druh zábavy, ale nutnost k přežití.
Rituál studentského bratrstva
Rituál se ale nelíbí neziskové organizaci bojující za práva zvířat PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Ta ve čtvrtek podala formální stížnost na vedení, aby užívání zvířat během cvičení zakázali a potrestali ty, kteří to odmítnou splnit.
„Reputace námořní pěchoty utrpí pokaždé, když někdo ukáže fotografii mariňáka pijícího kobří krev,“ řekla veterinářka PETA a veteránka Air Force Ingrid Taylorová ve čtvrtečním prohlášení, kde rituál přirovnala k „příšerné rádoby party studentského bratrstva“. Vedení námořní pěchoty se k celé situaci zatím nevyjádřilo.
PETA ve své stížnosti také upozorňuje na možné porušení válečného práva, protože „diskredituje armádní složky“. Podle bývalého advokáta pěchoty Garyho Solise se ale o porušení žádného práva nejedná.
Organizace navrhuje, aby se armádní složky zaměřily na pěstování rostlinného zdroje potravy v džungli místo spoléhání se na přežití na škorpionech nebo kobří krvi. Toto jednání podle PETA námořní pěchotu „vrhá do světla zalitého barbarismem“.