Nečekaně se jim narodila dcera s Downovým syndromem. ‚Dělá s námi všechno,‘ ujišťují rodiče

Když Jana a Robert Vácovi čekali první dceru, prošli klasickým kolečkem ultrazvuků a screeningů, které neukázaly nic zvláštního. Pak se jim narodila holčička s Downovým syndromem. „Dominika se narodila nečekaně, v 36. týdnu těhotenství během mé návštěvy v poradně v nemocnici. Druhý den nám lékaři potvrdili, že má Downův syndrom. Teprve pak jsme se dozvěděli, že je to poměrně časté,“ říká Dominičina máma Jana Vácová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželé Robert a Jana Vácovi

Manželé Robert a Jana Vácovi | Foto: Michaela Sladká | Zdroj: Český rozhlas

Screeningy, které Jana Vácová podstoupila v době těhotenství, na nic neobvyklého neukázaly. „Teprve potom nám řekli, že pravděpodobnost screeningů je jenom 75 procent. Měli jsme falešně negativní a je to běžné, stává se to. My jsme to ale nečekali,“ vzpomíná na první dny po porodu Vácová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zvládli první šok? Co všechno je čekalo a kdo jim pomohl? A jak funguje rodina dnes? Poslechněte si podcast Houpačky s Janou a Robertem Vácovými

Přiznává, že se po zprávě, že její prvorozená dcera Dominika má Downův syndrom, zhroutila. „Vůbec jsem si nedovedla představit, jaký bude život dál,“ říká.

Robert Váca to vnímal jinak. „Hned od začátku jsem si řekl, že se s tím popereme a zvládneme to. I když jsme nikoho s postižením předtím neznali. Měl jsem ale strach, jestli k tomu nebudou přidružené další nemoci, jak to bývá časté,“ popisuje.

Manželé ale měli štěstí. Zdravotníci v nemocnici na Bulovce byli vstřícní, co nejvíc se rodiče snažili informovat, doporučili jim pediatričku i pomocnou skupinu a poslali je k odborníkům.

Nemluvící autista? Když rodič uvěří, že jeho dítě má intelekt, potřebuje podporu okolí, říká psycholožka

Číst článek

„Z komunity rodičů jsme se pak dozvěděli, že to není časté. V menších nemocnicích se k rodičům, kterým se narodí dítě s Downovým syndromem, rovnou staví zády, protože už by se takové děti neměly rodit,“ přibližuje Robert Váca.

Cvičení, lékaři a výsledky

Ještě v šestinedělí se Vácovi spojili s odborníky i pomocnou organizací Raná péče, která je nasměrovala dál.

„Od narození měla Dominika oslabené svaly, to se pojí s Downovým syndromem. Hned v prvních měsících jsme začali cvičit Vojtovou metodou. Bylo to nepříjemné, dcera kolikrát plakala,“ popisuje Váca.

Štěstí měli rodiče jak na porodnici, tak na to, že žijí v Praze 7. K odborníkům to proto měli blízko a vstřícní byli i lidé ve školce. „Dominika teď chodí do školky, do běžné třídy. I s Natálkou, tříletou sestřičkou. Všechno se dá zvládnout, je to o lidech,“ má radost Váca.

Kolik stojí dítě? Vstupní náklady jsou 50 až 150 tisíc korun, měsíčně pak 5 až 9 tisíc, vypočítává poradce

Číst článek

„Kdybyste ji viděli, tak hodně lidí říká, že by na Dominice Downův syndrom ani nepoznali. Ano, má určité rysy, ale je fakt šikovná. Je to normální holčička, jenom potřebuje víc času, člověk musí být hodně trpělivý. Nesmí se na ni tlačit,“ těší Janu Vácovou.

Jestli měli Vácovi štěstí a jejich dcera je nadaná, nebo jestli se jí daří proto, že s ní odmalička cvičili a věnovali se jí, sami nedokážou říct. Zapojují ji ale do všecho a věří, že jednou bude schopná žít sama.

„Dobíjíme se tím, že hodně jezdíme pryč, na dovolené, na víkendy, vymýšlíme různé sporty. Cokoliv děláme, učíme i Dominiku. Potřebuje jen víc času,“ říká Vácová.

Dcery manželů Vácových | Zdroj: Archiv manželů Vácových

Poslechněte si celý příběh manželů Vácových, audio je nahoře v článku.

Michaela Sladká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme