„Než jsem šla do první třídy, nepociťovala jsem, že mám doma něco jinak. První tři roky na základní škole se mi ale spolužáci posmívali a zažila jsem i fyzické ubližování,“ popisuje Jana.
Marie Podvalová je spoluautorkou projektů Mravenčí chůva a Pročtené léto, které motivují děti ke čtení. O tom, jak vytvořit vztah dětí ke knihám a jak se do projektů zapojit, mluvila s Lucií Výbornou.
Karolína má víc než 10 let má v pěstounské péči bratry Dana a Samuela. „Bylo to šílené. Vzít si do péče sourozence je náročnější, já byla sama. Ale nenapadlo mě, že jsem to neměla dělat," zdůrazňuje.
„Doma se hodně řešila škola, mamka se s námi hodně učila a chtěla z nás mít něco víc.“ V pořadu Radia Wave Slušný vychování vypráví máma dvou dětí o svých zkušenostech s výchovou.
Ditu rodiče často a brutálně mlátili. Rizikové situace nešly předvídat. „Na střední škole jsem už nevěděla, jak se z toho prostředí dostat,“ říká dnes již dvacetiletá Dita v podcastu Slušný vychování.
„Násilí je návykové. Rodiče ho používají v momentě, kdy jsou frustrovaní, bezmocní, nevědí, co mají dělat. A když dítě uhodí, uleví se jim,“ říká psychoterapeutka Petra Wünschová.
Podle psycholožky Pavly Koucké je víra v Ježíška založená na důvěře v rodiče, ale zároveň dítěti poskytuje imaginární svět. Lucie Machutová oponuje tím, že vidí Ježíška jako symbol konzumu.
Kapacity pěstounů by podle vyjádření ministerstva měly i na ty nenadálé krizové situace stačit. Problém je, že v některých krajích chybí. A třeba přitom právě tam je těch potřebných dětí hodně.
„Neurologicky synovi nic nebylo. Tudíž jsem neměla jinou možnost, než k němu přistupovat jako k jinému dítěti. Každé potřebuje bezbřehou lásku, čas a kvalitní vzdělávání,“ přiznává Jana Martincová.
„Ve velkých emocích nedokážeme vědomě vymýšlet, co je nejlepší řešení, takže se pak chováme automaticky a napácháme si v životě potíže,“ vysvětluje psychiatrička Alena Večeřová Procházková.
Když Jana a Robert Vácovi čekali první dceru, prošli klasickým kolečkem ultrazvuků a screeningů, které neukázaly nic zvláštního. Pak se jim narodila holčička s Downovým syndromem.
Reálná hodnota důchodů stoupla o pět procent. V lednu penze vzrostou znovu. A především seniorky dostanou na přilepšenou 500 korun za každé vychované dítě.
„Nejvíc sebevědomí do žil vlijí rodiče dítěti tím, že ho prostě milují. Pokud dítě zažívá, že je na světě správně, že je chtěné, je to totální základ zdravého sebevědomí,“ je přesvědčený Jan Kulhánek.
„Výzkumy ukazují, že děti z duhových rodin jsou jako každé jiné, možná s větším respektem k jinakosti,“ zdůrazňuje Tereza Kadlecová, která vede rodičovskou přípravku duhových rodin pro Prague Pride.
Základem je, aby se malé děti vyhýbaly obsahu s rychlými střihy. „Protože takový obsah videa je až moc stimuluje. Dětský mozek je ale pomalejší a děti jsou přestimulované,“ říká expertka.
„Nad dětmi máme obrovskou moc. Neexistuje nikdo, kdo by nad námi měl takovou moc jako naše matka,“ upozorňuje Zdeňa Šíp Staňková, autorka projektu Děti jsou taky lidi.
Umělá sladidla můžou škodit, píše Deník N. A poslanci chtějí uzákonit větu, že fyzické a psychické násilí není přijatelným druhem výchovy, informuje Mf Dnes. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Jak děti naučit bezpečně se pohybovat ve světě digitálních technologií a v online prostoru - tomu se věnuje nový rodičovský průvodce džunglí digitálního dětství a puberty.
Dokumentární snímek Každá minuta života sleduje život čtyřletého chlapce, kterého rodiče vychovávají metodou zvanou kamevéda. Jejím cílem je vychovat úspěšného člověka už od narození aktivní výchovou.
Do českých kin vstupuje film Každá minuta života o rodičích, kteří své dítě vychovávají tzv. extrémní výchovou. Svému potomkovi totiž rozplánovali každou chvilku.
Na konci července letošního roku Poslanecká sněmovna schválila na základě návrhu ČSSD novelu zákona, podle které se nad zákonnou valorizaci od ledna příštího roku zvyšují důchody o 300 korun.
Dodatečné rozpočtové výdaje předkladatelé odhadli na 18,4 miliardy korun v roce 2023, na 18,8 miliardy korun o rok později a na 19,4 miliardy korun v roce 2025.
To, že se mladý člověk kolem dvanácti let začíná velmi o svou sexualitu zajímat, je podle sexuoložky Androvičové přirozené. A proto by i debata o ní měla být především zcela přirozená.