Když jsme se v srpnu 68 vrátili z chaty, jely proti nám tanky, vzpomíná spisovatel Fíla

Režisér, scenárista a spisovatel Ivan Fíla minulý rok vydal román o životě Františka Kriegla s titulem Muž, který stál v cestě. Kriegel, který v srpnu 1968 nepodepsal Moskevský protokol a později se stal signatářem a mluvčím Charty 77, za svá rozhodnutí zaplatil. Fílu osud interbrigadisty silně zasáhl. Příběh knihy postavil na konfrontaci Františka Kriegela a Gustáva Husáka.

Osobnost Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Předtím se dobře znali a historici mi potvrdí, že Husák byl v dubnu 1968 největší reformista. Větší než Dubček. Po svém desetiletém žaláři byl zcela zapomenutý a přišel z neznáma,“ objasňuje Fíla Gusákův vývoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Ivan Fíla

Postava normalizátora a pozdějšího prezidenta ale nebyla tou, kterou by považoval za nejzápornější. „Nejodpornější byli podle mě Biľak a Indra se zvacím dopisem a jejich jednáním na zasedání ÚV KSČ v noci z 20. na 21. srpna,“ komentuje.

V době okupace Československa vojsky států Varšavské smlouvy bylo Ivanu Fílovi 11 let.

„Mám v hlavě obrázek, který nikdy nezapomenu. Měli jsme chatu na Točné a když jsme se z ní vrátili a šli s maminkou přes most směrem k Národnímu divadlu, proti nám jely tanky,“ otevírá téma.

„V jedenácti letech ty věci vnímáte jinak, ale ve chvíli, kdy je vám víc a chcete studovat na FAMU, tak jste konfrontováni s politickou situací,“ pokračuje.

V Československu se ale dlouho nezdržel, v roce 1977 totiž emigroval.

Poslechněte si celý rozhovor se středeční Osobností Plus.

kte, bta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme