Jak stavět lépe. V Hradci Králové otevřeli Centrum architektury, je první mimo Prahu
V Hradci Králové začalo fungovat krajské Centrum architektury. Sídlí v Galerii moderního umění na Velkém náměstí a je prvním mimopražským zařízením svého druhu v Česku. Zřizuje ho Královéhradecký kraj a využívat ho budou moct samosprávy obcí a měst v celém regionu. Pomůže jim třeba při přípravách architektonických projektů.
„Tím, že je první a jinde nic podobného neexistuje, tak tím je daná jedinečnost centra. Inspirovali jsme se některými příklady ze zahraničí a zároveň pražským Institutem plánování a rozvoje a Centrem architektury a městského plánování. My máme vlastně podobný plán činnosti,“ vysvětluje vedoucí nového Centra architektury Michal Kudrnáč.
Centrum architektury v Hradci Králové je prvním mimopražským zařízením svého druhu v Česku
Podobně jako pražský Institut plánování a rozvoje bude i hradecké centrum architektury pomáhat samosprávám například s přípravou staveb nebo architektonických soutěží.
„Zároveň je tam i druhý pilíř, který by měl naši činnost prezentovat. Popularizovat kvalitní architekturu, vysvětlovat, v čem spočívá, přinášet nové trendy a komunikovat nejen se samosprávami, ale i s odbornou a širší veřejností,“ plánuje Kudrnáč.
Nápad na založení Centra architektury vzešel při plánování Strategie rozvoje kultury Královéhradeckého kraje.
Architektura je podle Michala Kudrnáče jedna z oblastí kultury, kterou lidé vnímají jako důležitou.
„Zároveň z toho vyšla taková ne úplně lichotivá věc. Máme tady obrovské architektonické dědictví, od románského období, přes gotiku, baroko až po funkcionalismus, ale posledních 30 let zase tolik pozitivních stop nezanechalo. A bylo by dobré s tím něco dělat,“ zdůrazňuje.
Výstavy a přednášky
Rozvoj architektury ve městech a obcích v Královéhradeckém kraji chce nově vzniklá organizace podpořit také pořádáním výstav, workshopů nebo přednášek. Na první takové setkání přišlo do foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové více než 70 lidí.
Ochrana stovek domů platí, Brno neuspělo s žalobou. Památkové zóny vznikly kvůli dávné chybě úředníků
Číst článek
„Většinou jsou to představitelé samospráv, starostové, místostarostové, radní, zastupitelé,“ přibližuje Kudrnáč.
Sám je v současnosti jediným zaměstnancem, který v Centru architektury pracuje. Od 1. března by ho na pozici produkční měla doplnit ještě další zaměstnankyně.
„My vždy přemýšlíme o těch věcech tak, že postupně vznikají. Od jednoho člověka, od menšího týmu a postupně se mohou rozrůst. Dle určitých potřeb, které v našem kraji nastanou,“ vysvětluje František Zachoval, ředitel Galerie moderního umění, pod kterou Centrum architektury prozatím patří.
Pokud vše půjde podle plánů, mohlo by v budoucnu Centrum architektury fungovat samostatně.