Tantó místo nůžek. Francouzští kadeřníci sekají zákazníkům vlasy japonskou dýkou
Nůžky a strojky, to jsou základní nástroje většiny kadeřníků. Někteří si ale vystačí i bez nich. Ve Francii už jsou desítky kadeřníků, kteří se věnují takzvané Trichoterapii. Vlasy pak zkracují pomocí japonské dýky Tantó.
Trichoterapie trvá obvykle 1,5 hodiny. Začíná relaxací a masáží hlavy i vlasů. „Energetická masáž dokáže klienta převést do jeho vnitřního světa,“ říká pro francouzský rozhlas Jonas, jeden z kadeřníků ze salonu ve francouzském Avignonu.
Tantó místo nůžek. Francouzští kadeřníci sekají zákazníkům vlasy japonskou dýkou. Poslechněte si reportáž Martina Baluchy
Vysvětluje zároveň, že při masáži hlavy nahmatává akupunkturní body a aktivuje tak šišinku.
Pak už následuje samotné stříhání. Nebo tedy v tomto případě spíše sekání vlasů japonským mečem.
„Japonskou dýku Tantó pokládáme pod pramen vlasů, zatímco nůžkami vlasy stříháme obvykle pod úhlem 90 stupňů,“ přibližuje kadeřník Jonas, podle kterého tahle technika přispívá k rychlejší regeneraci vlasů a dokáže lépe uvolnit stres.
S tím souhlasí i jeho zákaznice. „Cítím lehkost a zároveň takové mravenčení. Jako bych už ani nevnímala své vlasy. Pak jsem cítila teplo a svěžest. Je mi prostě dobře,“ popisuje jedna z nich.
Novou techniku propagují desítky kadeřníků
Metoda stříhání vlasů japonským mečem vznikla podle Jonase zhruba před šesti lety. „Je to nová disciplína, kterou kadeřníkům v roce 2012 představila Jill Andrieuová. Metodu ukázala během kadeřnické show. Jejím ústředním motivem byla magická hlubina. Vlasy tehdy stříhala nožem pro potápěče," vzpomíná kadeřník.
Nezletilí ve Walesu si nesmí dát piercing na intimní místa. Zakazuje to nový zákon
Číst článek
V avignonském salonu používají zase japonskou dýku Tantó.
„Je to malý japonský meč, který využívaly ženy samurajů při sebeobraně. Sloužil také k útoku a k zabíjení. My ho ale používáme k pečování,“ říká francouzský kadeřník Philippe.
Avignonský salon není jediný, který nabízí sestřih japonským mečem. Podle francouzského rozhlasu podobnou techniku v zemi propaguje na 150 kadeřníků. Cena je různá a pohybuje se v přepočtu od 1700 do 3000 korun.
Stříhání japonskou katanou nabízí také kadeřník ve Španělsku. „Používám velmi jednoduché nástroje: oheň, nože. Je to trochu středověké a občas musíte mít představivost, abyste dosáhli dobrých výsledků,“ podotýká Alberto Olmedo z Madridu.
Při své práci používá i různé neobvyklé pomůcky jako třeba nástavce na prsty podobné těm, které měl v americkém fantasy filmu Střihoruký Edward.