‚Covid způsobuje pacientům jiné problémy.’ Lékař popsal důsledky vlny omikronu, které čelí USA
„Právě jsem opustil pohotovost. Byl to dlouhý den. A ohromné množství případů covidu,“ začíná twitterové vlákno newyorského lékaře Craiga Spencera, které už sdílely tisíce lidí. Doktor v něm popsal, jak je místní nemocnice zavalená pacienty s covidem. Kvůli variantě omikron. Nemocní sice podle Spencera mají lehčí průběh nemoci než ti před dvěma lety, ale je jich příliš. „I když zůstane malá část, může se to změnit v obrovský příliv,“ varuje.
Jeho vyprávění začíná podobně jako příběhy mnohých lékařů z Česka. Nemocnice, ve které Craig Spencer pracuje, byla téměř před dvěma lety zaplavena tolika nemocnými, že se zdálo, že nic nezmůžou. „Už se tak skoro nikdy necítím. Tolik jsme se toho naučili. Máme léčbu. Kyslík s vysokým průtokem. Ta noční můra je pryč. Ale tohle je taky strašné…“ srovnává situaci z jara roku 2020, kdy newyorské nemocnice bojovaly s velkým množstvím lidí nakažených covidem, se současností, kdy se mezi populací šíří silně nakažlivá koronavirová varianta omikron.
Po dvou letech od nástupu pandemie totiž podle něj není práce na newyorské pohotovosti o nic lehčí. Liší se ale tím, že kromě pacientů s covidem musí doktoři ošetřit i „extrémně vysoké počty pacientů bez něj“.
Podle lékaře se změnilo i chování zrádné nemoci, jen málo pacientů potřebuje kyslík. Jsou ovšem velmi zesláblí. „Starší lidé nemocní covidem jsou příliš slabí na to, aby vstali z postele. Nemohou tedy opustit nemocnici. Naštěstí ale ani jeden nepotřeboval ventilátor,“ píše. A jak podotýká, varianta omikron prohlubuje nemoci, které už lidé mají. „Způsobuje jim to jiné problémy než původní koronavirus.“
A pacientů je prostě moc. „Momentálně má město New York více než 5 000 hospitalizovaných s covidem. To je víc, než byl loňský zimní vrchol, víc než kdykoli od května 2020, je to třikrát víc než před pouhými dvěma týdny. A každý den počty stoupají,“ uvádí. A jeho slova dokládají i oficiální data na webových stránkách státu New York.
V USA s více než 330 miliony obyvatel připadá totiž na každý z posledních sedmi dní více než 480 000 nově odhalených infekcí, což je skoro dvojnásobek předchozího maxima z loňského ledna. Počty nákaz stoupají nejen v New Yorku, ale prakticky ve všech amerických státech.
Lékařova tvrzení i data ze Spojených států se shodují i s prvními studiemi o omikronu z celého světa: zmutovaný vir je sice nakažlivější, ale projevuje se mírnějšími příznaky než varianta delta.
Čas na očkování
Lékař zároveň podotýká, že nová vlna pandemie má ještě jedno specifikum - existuje očkování, které ale mnozí nechtějí využívat. Podle něj patří mezi hospitalizované zejména neočkovaní. Na tom se během posledních měsíců nic nezměnilo. I toto tvrzení pak dokládá oficiálními daty.
„Lidé s covidem jsou často na lůžkách vedle pacientů, kteří udělali vše, aby se viru vyhnuli a pro které může znamenat infekce dramatickou daň,“ varuje. Jde podle něj třeba o lidi se slabou imunitou nebo pacienty s rakovinou po chemoterapii.
„Pokud jste ještě nebyli na posilující dávce vakcíny, nyní je opravdu čas. Je to rozdíl. Vím, že jste unavení. My jsme také, ale opravdu budeme potřebovat pomoc všech, abychom to znovu zvládli,“ dodává.
Spencer nicméně ví, že příliv pacientů na newyorské pohotovosti jen tak neustane. I v dalších dnech si bude muset nasadit respirátor a ochranný štít a prosedět 13 hodin v ordinaci. Jak píše, vzpomíná v ní na pacienty, kteří kvůli pandemii přišli o život i na kolegy, které čekal stejný osud. „Další týdny pro nás budou opravdu těžké,” podotýká.
If you do need to go to the ER, try to understand we are doing our best.
If you haven’t been vaccinated or boosted yet, now is really the time. It makes a difference.
I know you’re tired of this.
We are too.
But we’ll really need everyone’s help to get through it, again. 🙏
05:10 – 04. 01. 2022