Nadváhu má každé páté české dítě. Kopírují životní styl rodičů
Každý pátý školák v Česku tloustne. Hlavním důvodem je málo pohybu a vysedávání u počítače. Lékaři navíc varují, že problém se v dospělosti ještě zhorší.
Na základě dotazování 200 dětských lékařů výzkumníci z GfK zjistili, že český pediatr má ve své péči průměrně 20 procent dětí s nadváhou.
U slovenských lékařů je to 17 procent, v rámci celosvětového srovnání skončilo Česko na 11. místě.
Obezita škodí i za volantem. Větším řidičům hrozí více zranění
Číst článek
Na vině je zejména nezdravý životní styl v rodině dítěte. „Děti kopírují životní styl svých rodičů, ve kterém výrazně převažuje příjem energie. Tedy nevhodné stravovací návyky – nápoje a potraviny s vysokým množstvím přidaných cukrů, málo zeleniny, preference smažených pokrmů,“ vyjmenovala pro Lidové noviny, které výzkum přinesly, Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.
V případě, že jsou oba rodiče dítěte obézní, existuje dvakrát vyšší pravděpodobnost, že bude samo trpět nadváhou.
Školáci zároveň nemají dostatek pohybu. Jejich jediným zdrojem pohybu často bývá jen tělesná výchova ve škole a její kvalita se velmi liší. Někde totiž tělocvik učí i nekvalifikovaní učitelé, kteří nemají na tento předmět aprobaci.
Pohybová zdatnost klesá s rostoucím věkem, a to hlavně u dívek. Málo pohybu a špatné stravovací návyky přitom vedou k riziku cukrovky druhého typu nebo kardiovaskulárních nemocí.