OBRAZEM: Kanálový poklop jako objekt krásy? Libereckou uličku jich zdobí stovka z Česka i Evropy
V úzké uličce, která spojuje v Liberci ulice Širokou a Pražskou, jde za chvíli obejít pořádný kus Česka i Evropy. Jediným krokem se můžete dostat z Kutné Hory do Klatov a jen několik kroků návštěvníka dělí od německých Drážďan, bulharské Sofie nebo nizozemského Amersfoortu. Dlažbu tam totiž zdobí zhruba stovka kanálových poklopů, z nichž třetina je z ciziny. Objevily se tam díky projektu s názvem Civilizace, který podpořil Liberecký kraj i město.
Liberecká ulička žádný název nemá, ale lidé jí říkají Papírová. Právě tu osadili kanálovými poklopy nejen z Česka, ale i dalších zemí. Těm nejstarším je více než 100 let. Patří mezi ně třeba poklop z ještě německého Liberce s nápisem Reichenberg nebo poklop z Frýdlantu.
Mezi nimi se skví poklop z Drážďan. „Když jsme starostu požádali o poklop, tak nám chtěl udělat radost a natřel ho zlatě,“ přibližuje Tomáš Hasil ze spolku G300, který za projektem Civilizace stojí.
Budapešťský příspěvek do galerie je vytvořený uvnitř z mosazi, na okrajích z litiny. „Osadili jsme ho do zdi, jako jediný,“ říká.
„Některá města si dělají znaky, některá si na ně dávají dokonce historické události. To jsou třeba japonské poklopy, které se nám ovšem ještě nepodařilo sehnat. Japonci tam přidávají příběhy z dávné minulosti,“ popisuje Hasil.
„A Amersfoort jeden z poklopů udělal na sídlišti. Je to hravý poklop, na kterém jsou čtyři stopy – pro tatínka, pro maminku a pro děti. A na tom si hrají, jestli si na něj dokáží všichni stoupnout,“ přiblížil Tomáš Hasil.
Nápad na galerii z kanálových poklopů dostal Hasil před víc než 20 lety.
„Někdy kolem roku 2002 jsem si všiml krásného poklopu Liberce s městským znakem. Přišlo mi, že je to krásný objekt. A to už bylo poměrně blízko nápadu poklopy sesbírat a udělat z nich galerii ve veřejném prostoru,“ přiznává.
V současnosti má slíbené kanálové poklopy například z Jeruzaléma nebo Říma.