Historické centrum Káhiry čeká velká obnova. Někteří architekti se obávají ,disneyfikace`

Egypt připravuje nový projekt s cílem zrekonstruovat historické centrum Káhiry, které bylo dějištěm nejednoho ze sbírky příběhů Tisíc a jedna noc. Rozlehlé historické centrum této severoafrické metropole, jež se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO, se totiž v posledních letech čím dál rychleji rozpadá. Ambiciózní projekt si klade za cíl Káhiru revitalizovat a udělat z ní oblíbenou turistickou destinaci. Informuje o tom agentura Reuters.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří obyvatelé nechtějí svoji milovanou čtvrť opustit do poslední chvíle.

Na prázdných pozemcích v historické čtvrti budou postaveny nízkopodlažní domy. Tamní obyvatelé a prodejci se ze zchátralých budov během rekonstrukcí přestěhují, řekl hlavní koordinátor projektu Muhammad Chatíb (archivní foto) | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Egyptská vláda se mezitím připravuje na přesun do nového futuristického hlavního města v poušti, uvádí Reuters.

Tři období, 110 hrobů. Egypt ohlásil další ze série velkých archeologických nálezů

Číst článek

Projekt je novou šancí pro architekty a restaurátory, kteří chtějí zachránit staré budovy, o jejichž zachování měli obavy vzhledem k byrokracii, korupci a právním restrikcím.

Na prázdných pozemcích v historické čtvrti budou postaveny nízkopodlažní domy. Tamní obyvatelé a prodejci se ze zchátralých budov během rekonstrukcí přestěhují, řekl hlavní koordinátor projektu Muhammad Chatíb.

„Poprvé to není otázka rozpočtu,“ dodal, aniž uvedl odhad nákladů. Vláda však podle něj dala najevo, že vysoký rozpočet nebude překážkou.

Brzy se začne pracovat na rekonstrukci fasád starších budov, včetně těch, které nejsou na seznamu památek. Cílem přitom bude zachovat tradiční podobu domů.

Boutique hotely a pěší zóna

Součástí plánu je proměnit několik karavanserájí (hostinců, jež sloužily k zotavení karavan) na takzvané boutique hotely, které se těší velké oblibě i jinde na Blízkém východě. Ve značné části historického centra má nakonec vzniknout pěší zóna.

3:58

Nově otevřené Muzeum egyptské civilizace zatím láká hlavně místní. Mumie faraonů čeká sterilizace

Číst článek

„Na některých pozemcích už jsme vlastně začali pracovat,“ uvedl Chatíb. „Jednání s obyvateli skončila a už jsme začali,“ dodal.

V první dvouleté fázi projektu chce vláda podle něj zrekonstruovat zhruba deset procent historického centra, jehož rozloha činí zhruba 30 kilometrů čtverečních.

Převážná část počáteční fáze projektu se bude soustředit na obnovu čtvrtí kolem tří městských bran, které postavila šíitská dynastie Fatimovců, jež vládla Egyptu dvě století poté, co její armáda v roce 969 dobyla Káhiru.

Obavy z ‚disneyfikace‘

Historická Káhira je protkána hustou sítí dílen, trhů a obydlí. Některá z řemesel se tam provozují stejně již po staletí. „Jen málo světových měst má tolik vrstev historie, která sahá do tak dávné doby,“ uvedl Jeff Allen ze Světového památkového fondu (WMF), který v Káhiře pracuje na obnově súfijského náboženského komplexu z 16. století.

Někteří restaurátoři a architekti mají obavy, že projekt povede k takzvané „disneyfikaci“ historického centra. Zároveň upozorňují na náročnost oprav a vysoké náklady. Chatíb naopak tvrdí, že duch místa bude zachován.

Archeologové našli v Egyptě nejstarší pivovar. Dokázal vyrobit přes 22 000 litrů piva

Číst článek

Architekt a restauratér Alaa Hibaší, který se zaměřuje na islámskou architekturu a podílí se na projektu obnovy, uvedl, že vláda nyní bere ohled na místní obyvatele, řemesla, historický styl staveb a infrastruktury, místo toho, aby se soustředila jen na některé památky.

„Ta změna je obrovská. Čekalo se na ni dlouho,“ poznamenal. Dodal však, že důležité bude projekt realizovat podle plánu, a to v řádném termínu. „Mám obavy ze zpoždění,“ poznamenal.

„Obávám se také, že by se při realizaci mohly nějakým způsobem změnit také principy, který celý projekt formovaly,“ dodal.

Druhá fáze obnovy se podle Chatíba bude soustředit na historické budovy, jež nejsou zapsány jako památky. Tyto stavby mají projít rekonstrukcí a budou se následně opět využívat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme