Švédská vláda uspořádala tiskovou konferenci pro děti. Právo na informace o koronaviru mají všichni

Vlády evropských zemí pravidelně informují o vývoji nemoci covid-19 i opatření proti jejímu šíření. Informace jsou to především pro novináře, ale i pro občany, kteří chtějí vědět, co se v zemi děje. Nejsou ale uzpůsobené pro děti. Právo na informace o koronavirové epidemii přitom mají všichni občané, třeba i ti nezletilí. Švédská vláda proto uspořádala tiskovou konferenci pro děti.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti tak nařízením přišly i o hodiny výtvarné výchovy

Švédská vláda proto uspořádala tiskovou konferenci pro děti (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vítejte na tiskové konferenci. Mé jméno je Åsa Lindhagenová a jsem ministryní pro genderovou rovnoprávnost. V mojí kompetenci jsou také práva dětí,“ vítala asi desítku dětí rozesazených do odpovídajících rozestupů švédská ministryně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tisková konference pro děti? Natáčel Jakub Lucký

Kromě ní se dotazům od dětí věnovaly ještě další dvě vysoce postavené úřednice: zástupkyně Úřadu pro veřejné zdraví Sara Bliforsová, která je zodpovědný za řešení epidemie, a ministryně školství Anna Ekströmová. Ta upozornila na to, že letos nebudou jinak ve Švédsku tradiční slavnostní ukončování školního roku.

Myslím si, že máte školy rádi, ale myslím, že se také těšíte na letní prázdniny a konec školního roku. To se většinou slaví na školních hřištích nebo v aulách, s rodiči, prarodiči, sourozenci. Letos to bude trochu jinak, není možné pořádat velká setkání. Můžeme ale mít menší oslavy. Třeba jen ve třídě, s vaším učitelem a jeho asistentem, můžete si vzájemně popřát hezké léto,“ řekla ministryně.

Sara Bliforsová zase vysvětlila, že nemoc covid-19 pro děti obecně není až tak nebezpečná, méně často jsou nakažené a průběh u nich podle jejího úřadu není tak obvykle tak vážný, na rozdíl od lidí starších 70 let.

„A proto se teď nemůžete pořádně vídat s dědečky, babičkami a dalšími staršími příbuznými, ale můžete s nimi udržovat kontakt přes Skype nebo Facetime, což je něco, co vy dobře ovládáte. A tak můžete vaše příbuzné něco naučit, aby technologie ovládali o něco lépe,“ popsala.

Švédy koronavirus neděsí, roušku nenosím, ale držím se v ústraní, popisuje život Češka ve Stockholmu

Číst článek

Co zajímá děti

Bliforsová také zopakovala důležitá pravidla, která mají i děti dodržovat, aby se nemoc covid-19 nešířila: Zůstaňte doma, pokud se jen trochu cítíte nemocní. Myjte si často ruce. To je vždycky dobře, to bude správně, i když tato pandemie skončí.

Stejně jako obě ministryně také poděkovala dětem za to, že všechna pravidla i doporučení dodržují. Prostor dostaly i dětské otázky. „Když rodiče dětí zůstanou kvůli koronaviru bez práce, kde vezmou rodiny peníze na jídlo?“ ptala se jedna dívka.

„Někteří z nás mají problém s vyučováním na dálku. Je pro nás nějaká šance látku dohnat?“ dotazoval se zase chlapec. Pro takové žáky chystají některé školy podle ministryně Ekströmové letní výuku.

Kromě Švédska už podobné tiskové konference pro děti a mládež pořádalo třeba i Norsko nebo Finsko, kde bylo setkání s vrcholnými politiky součástí speciálního vysílání dětského kanálu veřejnoprávní televize Yle. V obou zemích s dětmi mluvily i samotné premiérky.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme