Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Tálibán zakázal kvůli islámskému právu šachy. Oficiální soutěže v Afghánistánu končí

Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán se rozhodlo zakázat šachy. Jde podle něj o hazard, který je na základě islámského práva přísně zakázaný. Šachy tak potkal osud jiných sportovních odvětví, která radikální hnutí v Afghánistánu zakázalo.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Tálibán zakázal šachy, může jít podle něj o hazard (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zákaz šachů v Afghánistánu se oficiálně tváří jako pozastavení, dokud se nevyřeší pochybnosti ohledně náboženské přípustnosti šachů. Jde ale o pozastavení na dobu neurčitou. A není také jasné, jak přísně ho úřady budou vymáhat.

24:59

Magnus Carlsen je hodně svůj. K jeho stylu patří výstřelky, říká předseda Šachového svazu Petr

Číst článek

Oficiální soutěže jsou rozhodně u konce a pravděpodobně i hraní kdekoliv na veřejnosti, třeba v čajovně. Jestli bude chtít afghánský vládnoucí režim stíhat i hraní doma nebo třeba online, to nevíme.

Statistiky nejpopulárnějšího šachového serveru chess.com ukazují, že je tam registrovaných přes 11 tisíc Afghánců, což je srovnatelné třeba s Anglií. Může jít ale o Afghánce žijící v zahraničí, uvádět národnost navíc není povinné. Ale ukazuje to, že šachy se v Afghánistánu poměrně dost hrají.

Jakákoliv hra může být hazardní, pokud se na ni dá vsázet nebo se dá hrát o něco, což je přísný výklad, který se rozhodl uplatňovat Tálibán vůči šachům.

Zákaz i v Saúdské Arábii

Většina muslimských zemí se přitom na tenhle problém nedívá tak přísně. Podle dostupných informací jsou šachy problematické jen v Saúdské Arábii, kde je v roce 2016 označil za nábožensky nepřípustné, tedy haram, velký muftí šajch Abdalazíz Šajch. O něco dříve je zakázal také ajatolláh Alí Sistání, nejvyšší autorita iráckých šíitů.

A to je klasický problém muslimského světa. Existují odlišné autority, které náboženské právo vykládají různě.

Gukeš se stal historicky nejmladším mistrem světa v šachu. Ind překonal rekord legendárního Kasparova

Číst článek

Třeba v Íránu byly šachy po islámské revoluci zakázané, ale v roce 1988 je ajatolláh Chomejní zase povolil s podmínkou, že nebudou prostředkem hazardu. Íránští hráči se proto normálně účastní profesionálních soutěží.

Šachy do Evropy přitom přišly právě přes muslimský svět. Původně pocházely z Indie, odkud je převzali a pozměnili Peršané a po dobytí Persie Araby se šachy rozšířily po celém muslimském světě.

Mezi vášnivé hráče šachu patřily i některé z nejvýznamnějších postavy dějin islámu jako třeba chalífa Hárún ar-Rašíd, který podle legendy daroval šachovnici a figurky ze slonoviny Karlu Velikému.

To nejspíš není pravda a ona šachovnice se dostala do Evropy až později. Rozhodně k nám ale šachy přišly přes muslimský svět, a právě v Evropě dostaly svou dnešní podobu.

Kromě šachů zakázal Tálibán v Afghánistánu především jakékoliv ženské sporty. V oblasti mužských sportů omezení tak přísná nejsou.

Zákaz platí třeba pro sporty, ve kterých jsou údery do obličeje, což postihuje jmenovitě MMA, ze země ale odešla i většina profesionálních boxerů. Box byl zakázaný v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu před rokem 2000.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme