Teenageři v USA cítí méně podpory, než si myslí jejich rodiče, ukázala studie
Američtí dospívající pociťují méně podpory, než si jejich rodiče myslí. Vyplývá to z nové zprávy Národního centra pro statistiku ve zdravotnictví. Podle ní asi pouze čtvrtina teenagerů vždy dostává sociální a emoční podporu, kterou potřebují. Jejich rodiče jsou oproti tomu přesvědčeni, že se to děje téměř třikrát častěji.
Celkově si ve výzkumu 93 procent rodičů myslelo, že jejich děti dostávají vždy nebo obvykle sociální a emoční podporu, kterou potřebují. Potvrdilo to pouze asi 59 procent teenagerů. Naopak 20 procent teenagerů tvrdí, že cítí podporu zřídka nebo nikdy, ve srovnání s pouhými 3 procenty rodičů se stejným názorem.
Objev i vynález. Psychické poruchy existují, i když bychom mezi nimi mohli vést hranice jinudy
Číst článek
Podle nové studie byla deprese a úzkost téměř třikrát častější u teenagerů, kteří necítili emoční podporu, než u těch, kteří ji cítili. Provázely je také další problémy, například nekvalitní spánek, špatné zdraví a nízká životní spokojenost, píše americký server CNN.
Odborníci zdůrazňují, že je důležité, aby dospělí s teenagery dostatečně komunikovali. Zvlášť v dnešní době digitálních technologií a sociálních sítí, kdy fyzická blízkost nemusí vždy znamenat emoční propojení. „Podpora dospívajících je jednoduchá, stačí se o ně dostatečně zajímat a být k nim empatický,“ říká psycholožka Lisa Damour.