Videa poprav i informace o verbování. Wagnerovci šíří propagandu i na TikToku

Na TikToku se šíří propaganda ruských wagnerovců. Upozorňuje na to skupina NewsGuard s tím, že se čínské sociální síti zatím nedaří videa mazat. Jde především o nahrávky velebící boje na Ukrajině, skupina ale skrze příspěvky odkazuje i na informace o verbování.

Šanghaj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci ruské soukromé armády zvané Wagnerova skupina

Příslušníci ruské soukromé armády zvané Wagnerova skupina | Zdroj: Profimedia

Tým NewsGuard – což je uskupení datových analytiků, kteří se zaměřují na odhalování dezinformací, ověřování pravdivosti webových stránek a šíření nesprávných informací – tvrdí, že na sociální síti TikTok odhalil desítky videí, která oslavují a zároveň ukazují násilné činy páchané především wagnerovci na Ukrajině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vagnerovci šíří propagandu skrz TikTok

Mezi nimi jsou i nahrávky ukazující popravu ruského vojáka, který se přidal na stranu Ukrajinců. Tento obsah má kolem miliardy zhlédnutí. Jiné příspěvky zase po jejich otevření přesměrují uživatele na zcela jiné stránky propojené s wagnerovci, které informují o náboru do této skupiny.

Velmi úspěšné jsou i hashtagy odkazující na wagnerovce, a to jak ty ruské, tak anglické. Analytici odhalili i videa, která třeba nijak nesouvisí s touto skupinou, ale zato oslavují a vybízejí k agresi proti Ukrajincům.

Kontrola obsahu

Sama sociální síť už některá videa smazala, o rozsáhlé kontrole se ale mluvit nedá. Na dotaz analytiků z NewsGuard mluvčí TikToku odpověděl, že na platformě rozhodně není místo pro násilná videa, nenávistné příspěvky, a že určitě nějak zasáhne proti takovým formám obsahu.

,Putinův šéfkuchař`, pomahač Kremlu nebo hlava Vagnerovy armády. Kdo je Jevgenij Prigožin?

Číst článek

TikTok je v současnosti nejrychleji rostoucí sociální sítí na světě. Jde o platformu, kterou využívají především mladší lidé. Dávají na ni krátká – většinou do minuty dlouhá – videa. Síť vlastní korporátní čínská společnost ByteDance.

Jedná se ale zároveň o nejvíce nebezpečnou sociální síť. Momentálně ji vyšetřuje také Evropská komise, a to především kvůli potenciálnímu předávání dat do Číny a údajnému cílení reklamy na nezletilé.

O zákaz TikToku usiloval i Donald Trump, když byl ještě prezident. Ve Spojených státech totiž užívá čínskou síť zhruba 100 milionů lidí. Trumpovi se ale uplatnit zákaz nepovedlo.

Ani současná americká administrativa nepovažuje TikTok za bezpečný a přistupuje k němu velmi opatrně. Zakázala ho také Indie, v minulosti i Pákistán. Všichni zmiňují stejné obavy jako Evropská komise.

V Číně neexistuje zákon, díky kterému by mohla společnost odmítnout ukázat nasbíraná data úřadům, kdyby je chtěly vidět.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme