Wagnerovci rekrutují i v Česku. Nováčky hledají mezi finančně znevýhodněnými nebo zločinci, říká novinář
Ruská polovojenská organizace Wagnerova skupina je obviňována z řady válečných zločinů včetně masakru v Buči. Podle zjištění britského zpravodajského serveru Middle East Eye teď wagnerovci v důsledku velkých ztrát v bojích na Ukrajině hledají dobrovolníky i v západních zemích,včetně Česka. Server na to upozornily anonymní zdroje, přibližuje ve vysílání Plusu novinář Jan Žabka z webu Hlidacipes.org.
Z čeho vychází Middle East Eye, když píše, že wagnerovci rekrutují i v České republice?
Musíme to stále brát jako novinářské zjištění, kdy oni vychází ze dvou svých zdrojů, které jsou blízké Wagnerově skupině. Jsou to ale zdroje anonymní, takže úplně nevíme přesně, co je to za lidi.
Vagnerovci rekrutují i v Česku. Nové členy lákají třeba přes reklamy na sociálních sítích
Jak probíhá nábor?
Ten nábor už byl popsaný v minulých měsících. Třeba český web investigace.cz ho popsal na příkladu jednoho z novinářů, který narazil na sociální síti Instagram na různé inzeráty, ve kterých se lákalo na práci v Rusku.
Byla to hodně dobře placená práce s tím, že k ní byly i zajímavé benefity, jako třeba pomoc k dosažení ruského občanství.
Ruský miliardář Prigožin prolomil ticho, poprvé přiznal napojení na žoldnéřskou Wagnerovu skupinu
Číst článek
Když ale novinář, který na toto narazil, zkusil o ten inzerát požádat, tak zjistil, že mu odpověděli na telekomunikační platformu WhatsApp, kde se nakonec dozvěděl, že žádná taková práce se nenabízí, ale že je možné jít na Ukrajinu do válečných oblastí a tam dělat nějakou práci za ještě mnohem větší peníze, než původně nabízeli.
Takže se rekrutuje trošku manipulativním způsobem, kdy člověk žádající o práci nakonec zjistí, že ta práce vůbec není taková, jaká myslel, a je pak lákán na velký balík peněz.
Často se rekrutuje ve skupinách, které jsou buď finančně znevýhodněné, anebo které jsou zapojené do organizovaného zločinu. A to třeba i v České republice, jak říkají zdroje Middle East Eye.
Pokud by někdo z Čechů přijal takovou nabídku, tak je to z pohledu českých zákonů, pokud vím, nelegální.
Ano. Ostatně se už v minulosti stalo, že někteří Češi na Ukrajině na straně Ruska bojovali. Jde o lidi, kteří jsou tady obviněni z terorismu. Takže v případě, že by se někdo (do Wagnerovy skupiny, pozn. red.) zapojil, se dá očekávat úplně stejný přístup.
Vazba na Kreml
Kdo jsou to wagnerovci? Spadají pod velení ruské armády?
Oficiálně ne, ale mluví se o nich jako o oblíbených žoldácích Vladimira Putina. Oficiální spolupráce tam není, ale přesto můžeme říct, že wagnerovci splňují pokyny, které jim udává ruské ministerstvo obrany.
Šéf Vagnerovců verbuje v trestaneckých koloniích. Podle amerického institutu získal už přes tisíc lidí
Číst článek
Jistým způsobem jsou napojeni na Kreml a v podstatě spolupracují a dělají to, co po nich Kreml vyžaduje. Často se o nich mluví jako o lidech na „špinavou práci“, takže jsou spojováni s válečnými zločiny a s věcmi, které jdou i za hranice normální války.
Tuto spolupráci jsme mohli vidět nejen teď ve válce na Ukrajině, ale předtím Sýrii, v Libyi a tak dále.
Takzvaní wagnerovci se tedy angažují v různých částech světa. Kdo se zaměřuje na jejich působení? Kde se dají najít věrohodné zdroje, které informují o působení Wagnerovy skupiny?
Jsou různé cesty, jak se o nich dozvědět. Lidé z Middle East Eye mají pravděpodobně tu výhodu, že je to britský zpravodajský web, který působí na Blízkém východě a v severní Africe, což jsou místa, kde Wagnerova skupina běžně funguje. Jelikož tam mají pravděpodobně svoje zdroje, tak je pro ně možné dostat se blíž k těm tajným anonymním strukturám.
Tu práci často dělají také tajné služby. Takže třeba britské vojenské zpravodajství v srpnu informovalo o tom, že se na Ukrajině počítá s tím, že je tam asi 1000 wagnerovských žoldáků.
Do třetice se k nám mohou informace dostávat i skrze signály z Ruska, případně od samotných wagnerovců na sociálních sítích a podobně.