Únava, bolest svalů, úzkost. Příznaky covidu u vážných případů mohou trvat i půl roku, říká studie

Pandemie koronaviru celosvětově zasáhla přes 95 milionů lidí. Zatímco klinické příznaky onemocnění jsou dobře známe, pozornost se obrací na ty, kteří i měsíce po jejím prodělání stále pociťují některé z komplikací. Podle nové studie publikované v odborném časopise The Lancet půl roku od hospitalizace s covid-19 alespoň jedno z původních omezení pociťuje 76 procent dotázaných.

Wuchan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buňka napadané virem SARS-CoV-2

Buňka napadané virem SARS-CoV-2 | Foto: National Institute of Allergy and Infectious Diseases | Zdroj: Reuters

Autoři studie publikované v odborném časopise The Lancet oslovili 1733 pacientů, kteří byli mezi vůbec prvními hospitalizovanými s koronavirem na světě - pacienty z čínského Wuchanu, kteří se léčili během ledna a března loňského roku. Ve vůbec první studii dlouhodobých následků koronaviru mezi pacienty bylo po půl roce od propuštění do domácí péče 76 procent těch, které stále trápí minimálně jeden z příznaků přisuzovaných koronaviru.

Nejčastěji pacienti zmiňovali únavu a bolest svalů (63 procent), čtvrtina měla problémy se spánkem. Deset procent dotázaných trápila ztráta vlasů či čichu. Jako první o výsledcích studie psal týdeník The Economist.

Mimo fyzické problémy pacienti z Wuchanu ale zmiňovali také úzkost či deprese, a to ve 23 procentech případů. Po únavě, která se považuje za jeden z nejtypičtějších příznaků onemocnění covid-19, se tak jedná o druhý nejčastější symptom takzvaného ‚přetrvávajícího covidu‘. Mezi méně časté komplikace (pociťuje pod devět procent dotázaných) patří problémy spojené se ztrátou chuti, závratě nebo zvracení. 

Pacienti s nejvážnějším průběhem onemocnění během své hospitalizace podle studie i po půl roce vykazovali známky zhoršené funkce plic. Vysoký věk je často vnímán jako faktor, který závažnost průběhu onemocnění může ovlivňovat. Studie ale podotýká, že průměrný věk dotazovaných byl 57 let.

Čeští pacienti

Následky onemocnění covid-19 v menším měřítku sledují také čeští lékaři, a to už od jara speciální skupina lékařů ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz pneumolog nemocnice Mikuláš Skála zmínil, že třetina sledovaných pacientů má i čtvrt roku po propuštění z nemocnice potíže s dýcháním.

Pneumolog, který zkoumá následky covidu-19: Stav části pacientů se horší, mají špatně prokrvené plíce

Číst článek

„Pokud mám uvést příklady, tak typicky pacient říká, že vyjde dvě patra do schodů a nahoře se musí vydýchat, což dříve nemusel. Nebo že není schopný pracovat na zahradě nebo sportovat, i když obojí dříve zvládal,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Skála. 

Z průběžných dat ale podle pneuomologa vyplývá, že právě půlroční doba je hraniční – po ní obtíže mizí. Častým problémem je vedle dušnosti, bolestí svalů nebo ztráty čichu podle něj zhoršení psychického stavu pacientů.

S kolegy v královéhradecké nemocnici přitom sledují pacienty, kteří netrpí žádným dalším závažným onemocněním a jejich věkový průměr je něco málo nad 45 let.

Nela Krawiecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme