Lékař: Každý druhý kuřák se po deseti letech a krabičce denně dopracuje ke ‚kuřáckému astmatu‘

Přibližně každý druhý kuřák, který alespoň 10 let kouří jednu krabičku cigaret denně, míří podle lékařů k nemoci zvané chronická obstrukční plicní nemoc. „Vzniká i u mladších osob, zejména pokud byly jako děti vystaveny špatnému ovzduší,“ vysvětluje v pořadu Radioporadna lékař Vladimír Koblížek, přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Rozhovor Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety (ilustrační foto)

Cigarety (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Při chronické obstrukční plicní nemoci se zužují dýchací cesty, také se jí říká kuřácké astma. To znamená, že jde o dýchací problémy, které postihují především kuřáky?
Ano, je to tak. Zhruba každý druhý kuřák, který kouří aspoň 10 let jednu krabičku cigaret denně, tak se k té nemoci prokouří. Ale kouření rozhodně není jediným vyvolávajícím faktorem, čili je to multifaktoriální choroba, která vzniká zejména u starších lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přednosta Plicní kliniky FNHK doc. MUDr. Vladimír Koblížek Ph.D. hostem u mikrofonu Jany Kudyvejsové

Ale teď už víme, že vzniká i u mladších osob, zejména pokud byly jako děti vystaveny špatnému ovzduší, případně pokud se narodily předčasně s nízkou porodní vahou, byly v inkubátoru a měly první rok života nějaké nemocniční infekce, byly léčeny v nemocnici pro zápal plic či bronchitidu.

Máme tedy mnoho rizikových skupin lidí, u kterých může dojít k chronické obstrukční plicní nemoci ve středním, někdy dokonce i v mladším věku. Obecně se říká, že je tohle onemocnění spojeno s destrukcí plíce při dlouhodobé škodlivé inhalační expozici. To znamená, pokud člověk dlouho špatně vdechuje, má pak poškozenou plíci.

Dnes je ale mnoho variant „zdravějšího kouření“. Týká se to i toho?
Zdravější kouření nastává jedině v případě, že kuřák kouřící klasické cigarety se s pomocí adiktologa nebo někoho, kdo tomu rozumí, věnuje odvykání kouření a léčbě závislosti. Poněvadž kouření je těžká závislost. Pouze v tomto případě jde o zdravější alternativu kouření.

Bohužel v České republice, a nejen u nás, nastala exploze silné reklamní kampaně na bezdýmný tabák, které se téměř nedá uniknout. Tabák je pouze zahřívaný a nehoří. Nebo na alternativy, které obsahují nikotin. Tedy to, na čem je člověk závislý, a k tomu různé příměsi.

Začal platit zákaz prodeje zahřívaného tabáku s příchutěmi. Jeho složení je podobné kouři cigaret

Číst článek

Ovšem tohle všechno, včetně elektronických cigaret, je zdravější u lidí, kteří to mají na odvykání kouření. Ale bohužel v Čechách to používají lidi, i když začínají s kouřením. Tedy vrhají se do závislosti na nikotinu buď prostřednictvím elektronických cigaret, nebo zahřívaného tabáku. A pro ty, kteří nekouřili, to rozhodně není nic zdravého.

Bohužel, co vidíme v reálné praxi, tak jsou pacienti, kteří kouří reálné cigarety, pak kouří ty v uvozovkách zdravější, ty elektronické, kouří zahřívaný tabák a mají ještě k tomu i marihuanu a přidávají si vodní dýmky, takže pak takový kuřák má pět zdrojů a říká si, že si v podstatě ty nezdravé cigarety ředí.

Pak je ale těžké s takovým pacientem něco dělat. Je ovšem fakt, že když pacientům vysvětlíme, kde je problém, tak část z nich se těžké závislosti zbaví.

Když dochází ke zužování dýchacích cest, jakým procesem se to děje?
Je to proces, který je popsán v posledním světovém doporučení jako abnormalita plic, což je takové obecné vyjádření.

Představíte-li si tuto místnost, tak kdybychom to tady probourali a místnost nafoukli asi o polovinu a naházeli strašný nepořádek do chodeb, tak tady máme zhruba ve zkratce takové komplexní postižení u takových pacientů.

Oni mají destrukci plicních sklípků, rozfouknutou plíci, která je větší, ale pracuje hůře. Na těch chodbách, to jsou průdušky a průdušinky, je hlen, hnis, oteklé sliznice, takže člověk opravdu velmi špatně vydechuje i nadechuje, nemůže v podstatě podstoupit žádnou zátěž.

Vadí mu zpočátku chůze do schodů, pak už mu ale vadí i jen rychlejší chůze po rovině. A jsou pacienti, kterým dokonce vadí, když jdou z kopce.

Vladimír Koblížek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Celou plicní radioporadnu s lékařem Vladimírem Koblížkem a přednostou plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové si můžete poslechnout v audiozáznamu nahoře v článku.

Jana Kudyvejsová, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme