První z letošních nobelovek zná vítěze. Trojice vědců popsala, jak buňky vnímají hladinu kyslíku
Nobelovu cenu za Fyziologii a lékařství obdrželi v roce 2019 William G. Kaelin, Jr., Sir Peter J. Ratcliffe a Gregg L. Semanza, kteří zjistili, jak buňky reagují na různá množství kyslíku.
Kyslík tvoří pětinu zemské atmosféry a pro život je zcela nezbytný: mitochondrie v podstatě ve všech živočišných buňkách jej používají při přeměně stravy na energii. Jeho nezbytnost chápali lidé po mnoho staletí. Dosud ale nerozuměli tomu, jak funguje molekulární aparát, který v závislosti na hladině kyslíku reguluje aktivitu genů.
Nobelovu cenu za mír by mohla získat i Thunbergová. Nominovaných je 301 kandidátů
Číst článek
A právě tento mechanismus odhalili letošní nobelisté, kteří tím vědcům umožnili porozumět tomu, jak u tvorů funguje jeden ze základních adaptačních procesů, při němž se buňky přizpůsobují nižším hladinám kyslíku – například ve svalech během cvičení.
„Díky tomuto objevu je tak věda zase o krok blíže k pochopení vlivu hladiny kyslíku na buněčný metabolismus a fyziologické funkce,“ píše se v oficiální tiskové zprávě.
„Kupříkladu když cvičíte, spotřebováváte kyslík podstatně rychlejším tempem... a toto je mechanismus, který pomůže buňce zjistit, kolik kyslíku má k dispozici a jak se má chovat,“ uvedl Randall Johnson ze švédského Karolinského institutu, kde se Nobelova cena za fyziologii a lékařství každoročně uděluje. „Pokud vás postihne mozková mrtvice, do mozku najednou neproudí žádný kyslík... Buňky, mají-li přežít, musí najít způsob, jak se takové situaci přizpůsobit,“ vysvětlil dále.
V praxi umožní objev vědcům vyvinout nové strategie pro boj s chudokrevností, rakovinou a mnoha dalšími nemocemi.
Jak připomíná ČTK, vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během něhož bude rovněž oznámena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.
Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie ve výši devíti milionů švédských korun (v přepočtu 21,4 milionu korun českých). Oficiálně budou ocenění jejich novým nositelům předána ve Stockholmu a Oslu 10. prosince, v den úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.