Rakovinu varlat lze nyní díky nové metodě diagnostiky odhalit včas
Nová metoda diagnostiky rakoviny varlat může onemocnění odhalit včas. Podle vývojářů metody BioVendor Group se jedná o nový inovativní způsob odhalování rakoviny varlat, který je spolehlivější, než předchozí metody. Nový způsob pracuje s měřením hladiny microRNA, díky kterému dokáže rakovinu odhalit.
„Diagnostika pomocí miRNA je v tomto případě založená na měření hladiny jedné konkrétní microRNA, jejíž hladiny se mění specificky při germinálních nádorech. Metoda je tak spolehlivější než dosavadní diagnostika pomocí proteinových markerů, jejichž zvýšení může ovlivnit množství faktorů, které s onkologickým onemocněním ani nemusí souviset,“ popisuje nový způsob diagnostiky Veronika Grešáková, která se v BioVendoru zabývá molekulární diagnostikou.
CART-T terapie může zachraňovat děti s akutní leukémií. Spočívá v úpravě pacientových buněk
Číst článek
BioVendor Group je brněnská biotechnologická společnost, která se zabývá vývojem, výrobou a distribucí diagnostických produktů. Díky nové metodě odhalování rakoviny varlat získala v Česku a na Slovensku výhradní zastoupení.
„Diagnostice založené na miRNA se věnujeme více než čtyři roky. Jde o moderní metody testování, které mají budoucnost nejen v diagnostice různých onkologických onemocnění, ale také u neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimer nebo Parkinson, kde je zcela zásadní odhalit onemocnění včas,“ vysvětluje Grešáková.
Včasné odhalení návratu nemoci
Ještě větší potenciál má prý nová metoda diagnostiky pro včasné odhalení návratu nemoci a následný monitoring pacientů s pozitivním nálezem. Díky následnému sledování hladiny microRNA dochází k včasné detekci návratu rakoviny a pacient díky tomu nemusí podstupovat reoperaci nebo chemoterapii.
Lékaři tak mohou častěji pacientovi zasažený orgán zachránit. Klasické proteinové markery využívané k diagnostice doposud jsou totiž měřitelné až v pozdější fázi vývoje onemocnění, kdy už může být na záchranu orgánu příliš pozdě.
Pacient sám sobě dárcem. Transplantace krvotvorných buněk pomáhá lékařům léčit rakovinu
Číst článek
Zájem projevil Masarykův onkologický ústav
„V říjnu proběhlo školení pro Masarykův onkologický ústav (MOÚ), který o nové metody testování tohoto onemocnění projevil zájem,“ říká Grešáková. Nová diagnostická metoda je určena právě pro laboratoře a větší ústavy, které se zaměřují na včasnou diagnostiku onkologických onemocnění.
„Rozhodli jsme se diagnostiku pomocí měření miRNA minimálně vyzkoušet, protože MOÚ se specializuje na péči onkologicky nemocných. Stále se hledají nové markery, které by umožnily odhalit přítomnost tumoru v raných stádiích a umožnily by včasný záchyt návratu choroby,“ říká primářka oddělení laboratorní medicíny na MOÚ, Zdeňka Čermáková.
„Klasické tumorové markery tu touhu po diagnostice časných stádií nádoru nenaplnily a proto posunutím diagnostiky na molekulární úroveň bychom v miRNA mohli hledané markery s vysokou senzitivitou a specifitou pro přítomnost tumoru objevit,“ dodává Čermáková.