Věda pro děti: Co je to svrab a jak se nemoc projevuje? V Česku se teď šíří

Možná si myslíte, že se svrab šíří hlavně mezi bezdomovci nebo mezi lidmi v málo vyspělých částech světa. Není to pravda. Tento problém je celosvětový. Svrabem se může nakazit úplně každý a kdekoliv se pohybuje větší počet lidí, se může vyskytovat právě i svrab. Jen v únoru se jím v Česku nakazilo 800 lidí. Jak se liší ekzém od svrabu?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákožka svrabová

Zákožka svrabová je drobný roztoč, který se živí tkáňovým mokem | Zdroj: Profimedia

Svrab je velmi nakažlivé kožní onemocnění způsobené drobným roztočem, kterému se říká zákožka svrabová. Ta žije v kůži a je velice nepříjemná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co může způsobit zákožka svrabová?

Zákožka má žlutohnědou barvu a samička dorůstá délky až 0,4 milimetru. Živí se tkáňovým mokem a uvolněnou rohovinou. Do kůže se zavrtává, vytváří si tam chodby a nory, ve kterých naklade vajíčka. Trvá asi tři týdny, než se vylíhnou.

Pak se nová generace roztočů opět zavrtá do nových chodbiček a začne se zase rozmnožovat. K životu zákožka potřebuje hostitele.

Existují různé formy svrabu a některé postihují i zvířata. Třeba psy, koně, kozy nebo prasata.

Jak poznám, že mám svrab?

Někteří si myslí, že tato nemoc se šíří hlavně mezi bezdomovci nebo mezi lidmi v málo vyspělých částech světa, ale není to pravda. Svrabem se může nakazit úplně každý.

Svrab je navíc momentálně v populaci stále rozšířenější. Je bolestivý a velmi nepříjemný. Musí se léčit, rozhodně nezmizí sám.

Ale jinak nejde o nemoc, která by byla nějak nebezpečná. Neléčený svrab může vést k extrémnímu přemnožení roztočů. Pravdou ale je, že zákožce nevyhovuje ani velké sucho, ani mráz. Pokud je vystavena teplotám kolem 50 stupňů Celsia, tak do pár minut zahyne.

Svrabová vyrážka | Zdroj: Profimedia

Typicky se zákožka svrabová vyskytuje na prstech, na dlaních a taky na zápěstí a v podpaží. Nejvíce si oblíbí roztoč místa, kde je jemná slabší kůže.

Příznakem infekce je velké svědění. Objeví se také vyrážka. Ta může být podobná ekzému. Jde o červené skvrny a viditelné svrabové chodbičky. Jsou tenké, zatočené a mají našedlé nebo narůžovělé barvy.

3:33

Věda pro děti: Jsou klíšťata něčím užitečná, nebo jen škodí?

Číst článek

Roztočům se nejvíce daří v teple. Často je tedy nejhorší svědění v noci, kdy člověk leží pod teplou peřinou, roztoči se probudí, začnou se pohybovat a to začne příšerně svědit.

Kde se můžu nakazit?

Svrabem se nakazíte, pokud jste v blízkém kontaktu s nakaženým člověkem nebo pokud si od něj třeba půjčíte kus oblečení, ručník nebo něco podobného.

Zákožkám se proto daří ve větších komunitách, kde lidé žijí na jednom místě, nebo tam alespoň tráví hodně času. Ve školách, školkách, nemocnicích, internátech nebo třeba v domovech důchodců. Svrab ale můžete chytit i v MHD.

Jak se svrab léčí?

Pokud máte na nákazu podezření, musíte rychle jednat, jít k lékaři a poté, co se nemoc potvrdí, zahájit okamžitou léčbu.

Ta probíhá přípravky, které obsahují látky, které zákožku ničí, třeba síru. Většinou se musí nemocný mazat speciální mastí nebo krémem.

Zároveň se musí dodržovat přísná hygienická pravidla. Denně měnit a prát minimálně na 60 stupňů spodní i ložní prádlo a taky ručníky poté žehlit a minimálně tři dny nepoužívat.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme