„Pokud se flek objeví s větším časovým odstupem, je poměrně velký, nesvědí, nepálí, nebolí, tak to už může být projev lymeské boreliózy,“ varuje infektolog Milan Trojánek.
Svrab je velmi nakažlivé kožní onemocnění způsobené drobným roztočem. Ten žije v naší kůži a je velice nepříjemný. Musí se rychle léčit, nezmizí sám. Příznakem infekce je velké svědění.
Podle statistického úřadu trpí více než 826 000 lidí dlouhým covidem nejméně rok a dalších 1,4 milionu lidí má příznaky ještě nejméně tři měsíce od potvrzení první infekce.
Podle SZÚ jde o blízký kontakt prvního pozitivně testovaného pacienta. U toho nemoc potvrdili v úterý, měl se nakazit v Belgii na hudebním festivalu v Antverpách.
Vědci v zájmu prevence nedoporučují, abychom po sobě ani doma navzájem něco dojídali nebo pili čaj. „Pokud se v domácnosti objeví koronavirus, mytí nádobí a správní hygiena jsou důležité.“
Vědci vytvořili mezinárodní registr kožních projevů covidu-19. Z 505 zanesených pacientů zaznamenali symptomy „covidových prstů“ u 318 z nich, tedy u více než 60 procent
Výzkum odborníků z King's College naznačuje, že kromě lidí s nadváhou nebo astmatem jsou k „dlouhodobému covidu“ náchylnější také ženy. Riziko roste i s věkem a četností příznaků v průběhu onemocnění.
Server iROZHLAS.cz vyzpovídal doktory, kteří léčí těžce nemocné, imunology a další odborníky a prostudoval poslední dostupné studie. Co dnes víme o novém typu koronaviru?
Praha||Nela Krawiecová, Kristína Zákopčanová|Zprávy z domova|Data
Výrazné obavy z nákazy koronavirem mezi mladými Čechy nepanují, širší sociální vazby a styl života mnoho z nich láká zpět do společnosti. Pozitivně testovaných do 35 let přibývá jen pozvolna.
Ani několik týdnů po propuknutí nemoci se 36letá Francouzka stále necítila dobře. „Od začátku až do zhruba 70. dne to bylo jako jojo starých a nových příznaků. Každé ráno bylo jako ruská ruleta.“
Jako covidové prsty označují lékaři červené hrboly na prstech zejména dolních končetin, které jsou bolestivé na dotek a mohou svědit. U některých pacientů se objevily jako jediný příznak onemocnění.
Prostějovská nemocnice začala jako první v Česku měřit pacientům teplotu pomocí senzorů. Lidé je mají připevněné na těle, píše deník Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Nejhorší situace je v Moskvě. V hlavním městě denně přibývá v průměru 2500 potvrzených případů nákazy. Před týdnem bylo bez symptomů asi 40 procent pozitivně testovaných, nyní je jich 60 procent.
Britská asociace ušních, nosních a krčních lékařů vyzvala dospělé, kteří ztratili čich, aby se izolovali. Výzkumy jsou zatím omezené, nicméně znepokojily lékaře dost na to, aby vydali varování.
Příznaky nákazy koronavirem se dle lékařů často nijak neliší od nachlazení, občané by tedy měli dodržovat karanténu a sanitku volat až v případě, že se objeví problémy s dýcháním.
Šíření nákazy v nejhůře zasažené evropské zemi tak stále nevykazuje známky zpomalení. Šéf italské civilní ochrany Borrelli řekl, že z původně infikovaných se za posledních 24 hodin 414 zcela vyléčilo.
Co o koronaviru víme a jaké poznatky vědcům stále chybí? Jak se před nákazou chránit? A v jakém stadiu je vývoj vakcíny? Odpovědi na klíčové otázky včetně map najdete v přehledu i ROZHLAS.cz.
„Pokud by se člověk měl koronavirem opakovaně nakazit, bylo by to poměrně raritní,“ říká pro iROZHLAS.cz epidemiolog Roman Prymula. Jak přesně se virus přenáší? Bude mutovat? A kdy bude kulminovat?
Zatímco v pondělí počet mrtvých sotva přesáhl osmdesátku a nakažených byly asi 3000, v pátek čísla vzrostla na celkem 259 mrtvých a přes 11 300 nakažených. Proč čísla prudce rostou a co čekat dál?