Ženám s nevyléčitelnou rakovinou prsu pomáhá onkojóga. Podle lékařů jim může i prodloužit život

Jednou týdně se schází parta žen v pražském Tyršově domě na lekcích onkojógy. Pravidelné cvičení jim pomáhá zvládat boj s nevyléčitelným nádorem prsu. Cítí se po něm lépe psychicky i fyzicky. Podle lékařů jim pravidelná a správně dávkovaná pohybová aktivita dokonce může prodloužit život.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dat o tom, že pohyb nemocným s rakovinou prsu velmi prospívá, v poslední době přibývá

Dat o tom, že pohyb nemocným s rakovinou prsu velmi prospívá, v poslední době přibývá | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

„Můžeme začít, zhluboka se nadechneme a vydechneme,“ otevírá další lekci onkologické jógy v pražském Tyršově domě lektorka Martina Adamec. „Co jsem si s onkologické jógy odnesla je, že když se ráno vzbudím, tak dělám broučka, který mě hezky nabudí. Vytřepu ruce a nohy a hnedka se mi stává lepé z té postele,“ říká Veronika, která se léčí s rakovinou tři a půl roku. Lékaři u ní nemoc odhalili v nevyléčitelné fázi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Andrei Skalické

„Největší přínos to pro mě je po psychické stránce, že se můžu nejenom pohybovat a dělat nějakou fyzickou aktivitu, která byla ze začátku po diagnóze zakázaná, ale zároveň cvičím s holčinami, které jsou stejně nemocné. Nejenom, že máme pohyb, ale i takové sdílení na jednom tom místě. Samozřejmě mi jóga pomáhá zvětšovat rozsah hrudníku třeba po operaci,“ popisuje.

Před dvěma lety začala s onkojógou také Olga. S nemocí se pere statečně už šest let. Před třemi lety se jí vrátila a napadla kosti. „Mám odoperovaný kyčelní kloub a část stehenní kosti. Pohyb je pro mě velmi omezený, ale každopádně je pro mě onkologická jóga úplně úžasná, protože ji můžu cvičit v plné síle a dělá mému tělo velmi dobře. Nebolí mě třeba záda, hlava nebo páteř. Dochází opravdu k velkému pocitu uvolněnosti,“ vysvětluje.

Veronika a Olga navštěvují onkojógu pravidelně | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

Lekce onkojógy navštěvují pacientky jednou týdně a cvičí i sami doma. Lektorka Martina Adamec dobře ví, jak je vést. Před lety se s rakovinou prsu také potýkala. „Onkopacientky nemůžou dělat vůbec obrácené polohy. Celá jóga je o hodně jemnější. Máme různé jizvy a je potřeba je jemně protahovat a uvolňovat páteř. Benefity jsou obrovské už jenom v dechových cvičeních. Jakmile máme dech pod kontrolou, tak máme pod kontrolou emoce,“ říká lektorka.

Pohyb při nemoci pomáhá

Dat o tom, že pohyb nemocným s rakovinou prsu velmi prospívá a může je provázet po celou dobu léčby, v poslední době přibývá. „Pohyb snižuje riziko recidivy nádoru u pacientek, které už nádor překonaly, a dokonce prodlužuje a zkvalitňuje život pacientkám, které mají nevyléčitelnou fázi nemoci,“ upozorňuje přednostka ústavu radiační onkologie, fakultní nemocnice Bulovka a první lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petra Tesařová.

3:53

Čeští vědci vyvíjejí novou svítivou látku. Může pomoci při diagnóze nemocí včetně rakoviny

Číst článek

I proto nabídli lékaři účast v pilotním programu s názvem Kondicí proti rakovině. Nejprve právě pacientkám s nevyléčitelným metastazujícím onemocněním. „Kromě jógy byla v projektu zařazena i posilovací cvičení, nordic walking nebo taneční terapie. Každá pacientka si mohla vybrat, co jí vyhovovalo. Monitorace byla prováděna pomocí chytrých hodinek, díky kterým jsme věděli, že pacientka absolvuje správnou střední zátěž. Věříme, že jsme nemocným nejenom zpříjemnili, ale i prodloužili život,“ dodává onkoložka Petra Tesařová.

Teď chtějí lékaři ještě otestovat, jak ovlivní pravidelný pohyb pacientky, které jsou v remisi, a nemoc u nich ustoupila. Cílem do budoucna je, aby byly pravidelné fyzické aktivity běžně dostupné pro nemocné s rakovinou brzy ve všech onkologických centrech po celé České republice.

Lektorka Martina Adamec s onkoložkou Petrou Tesařovou | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme