Nový průlom ve výzkumu rakoviny prsu umožní lépe vyvíjet léky. Nebude je nutné testovat na zvířatech

Vědci hovoří o potenciálně průlomovém objevu ve výzkumu léčby rakoviny prsu, píše deník The Guardian. Výzkum financovaný britskou charitou Prevent Breast Cancer našel způsob, jak uchovat lidskou prsní tkáň ve zvláštním gelu po dobu nejméně týdne, což vědcům pomůže lépe pochopit účinnost různých léků i vyvíjet nové bez nutnosti testování na zvířatech.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Preventivní prohlídky jsou nejen v případě diagnostiky rakoviny prsu nesmírně důležité

Ženy, u kterých je rakovina prsu odhalena včas, mají nyní o 66 procent větší šanci na přežití než před 20 lety | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ne všechny léky fungují stejně pro všechny ženy. Tenhle nový přístup znamená, že můžeme začít určovat, jaké léky budou působit pomocí měření dopadů na živou tkáň,“ vysvětlila Hannah Harrisonová, výzkumnice z Manchesterské univerzity, jež tým za výzkumem vedla.

Na rakovinu prsu se v Česku umírá méně než před 20 lety, ačkoliv případů je víc. Pomáhá screening

Číst článek

Materiál, který měli vědci k dispozici doposud, podle ní „nedostatečně kopíroval složitost lidské tkáně,“ což omezovalo možnosti výzkumu.

„Jde v mnoha směrech o skutečný průlom. Můžeme lépe testovat přípravky na prevenci a léčbu rakoviny prsu i zkoumat, jak faktory jako hustota prsní tkáně, o níž víme, že je jedním z rizikových faktorů, odpovídá reakcím na konkrétní hormony a látky,“ uvedla Harrisonová.

Rakovina prsu je celosvětově druhým nejrozšířenějším typem rakoviny, uvádí Guardian, zastupuje 11,6 procenta všech nově diagnostikovaných případů. Nejrozšířenější je rakovina plic se 12,4 procenty.

Studie univerzity v Oxfordu provedená v Británii loni zjistila, že ženy, u nichž je rakovina prsu odhalena včas, mají nyní o 66 procent větší šanci na přežití než před 20 lety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme