Návrh opatření, která by měla zajistit větší ochranu klientů bank, zveřejnilo Ministerstvo financí. Podle šéfa resortu Bohuslava Sobotky jde o zatím nejrozsáhlejší pokus, jak řadu bankovních poplatků snížit nebo dokonce zrušit. Klienti by také měli mít možnost snadného porovnání poplatků mezi jednotlivými finančními domy. Běžná má být také přenositelnost čísla účtu. navrhované změny posoudí odborná komise. Mluvčí ČSOB Milan Tománek záměr ministra označil za politicky motivovaný.
Počítačovými kurzy pro veřejnost, které organizuje Ministerstvo informatiky, už prošlo 70 000 lidí. O tom, že je o výuku na počítačích zájem svědčí i fakt, že letos by mělo proběhnout dalších 45 000 kurzů. Zájemci se v nich mohou naučit, jak vůbec s počítačem zacházet, jak pracovat s textovým editorem, internetem nebo elektronickou poštou.
Euroústavu po Francouzích odmítli také Nizozemci. Své NE dokumentu vyjádřilo ve středečním referendu 61,5 procenta hlasujících. V Nizozemsku se tak opakoval ten samý scénář jako ve Francii. Voliči svým odmítavým stanoviskem poslali vzkaz svým politikům a ekonomům. Nelíbí se jim, že obyvatelé země do unijního rozpočtu přispívají vůbec nejvyšší částkou. Pětadvacítka podle nich může za zhoršení ekonomické situace v Nizozemsku. Ani druhé odmítnutí euroústavy neznamenalo změnu stanovisek českých politiků.
Zatímco ve Francii a Nizozemsku hlasovali tamní obyvatelé proti evropské ústavní smlouvě, lotyšský parlament ústavu ratifikoval bez jakýchkoli problémů. Ministr zahraničí Artis Pabriks před hlasováním prohlásil, že Lotyšsko má na ústavu jasný názor, který by parlament měl vyjádřit bez ohledu na mínění obyvatel jiných zemí Evropské unie.
Česká republika by se do roku 2013 mohla stát znalostním a technologickým centrem Evropy. Uvádí to Strategie hospodářského růstu vicepremiéra Martina Jahna. Jeho plán počítá i s nižšími daněmi a investicemi do výzkumu a do vzdělání. Na druhou stranu zavádí školné nebo poplatky u lékaře. Vláda by mohla dokument projednat na podzim.
K osmi letům odnětí svobody odsoudil ve čtvrtek v Bukurešti Nejvyšší soud Rumunska Františka Příplatu. Českého podnikatele uznal vinným za podněcování k vraždě rumunského odborového předáka. Dále byl odsouzen ke dvěma letům vězení za zločinné spolčování.
V Německu, pokud by se konalo referendum současně s francouzským a nizozemským, by měla euroústava dobré vyhlídky, potvrzuje Richard Hilmer z Infratestu. 52 % pro, 30 % proti. Před dvěma týdny to bylo ale 60 %, což svědčí o tom, že také v Německu roste europesimismus.
Čtvrteční jednání ministryně zdravotnictví Milady Emmerové s hejtmany skončilo opět krachem. Někteří představitelé krajů z něj odcházeli velmi rozladěni i proto, že se ministryně před očekávanou diskusí náhle omluvila a odešla.
Karvinští policisté odhalili varnu pervitinu. Zatkli třicetiletého muže z Petřvaldu, který drogu vařil ve své domácí laboratoři. Zatím mu prokázali, že vyrobil nejméně devadesát gramů pervitinu a přišel si tak na téměř sto tisíc korun. Podle mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačkové mu hrozí až deset let za mřížemi.
Ekonomický poradce šéfa Evropské komise Josého Barrosa dnes připustil, že nepřijetím ústavy Evropské unie se zvyšuje riziko zhroucení Evropské měnové unie a pádu jednotné měny euro. Euro je bez politické integrace dlouhodobě neudržitelné, řekl akademik Paul de Grauwe belgickému finančnímu listu De Tijd. Hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová si ale myslí, že jde zatím jen o spekulace.
Boj neplatičům nájemného chce vyhlásit ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Podle jeho plánů by například ten, kdo neplatí nájemné tři měsíce, mohl být vypovězen z bytu, aniž by o tom rozhodl soud. Myslí si, že člověk, který neplatí nájemné schválně, tedy ne z důvodů sociální nouze, by prostě neměl požívat žádná ochranná práva.
Některé mateřské školy musejí v současné době odmítat děti. Nemají už pro ně místo. Dětí ve věku od tří do pěti let, kdy začínají obvykle chodit do školky, přitom začíná přibývat.
Tři polští novináři byli zadrženi v Ingušsku na jihu Ruska. Důvodem je podle ruských orgánu nepovolené natáčení vojenské základny na Severním Kavkaze. Polským žurnalistům zabavily natočené kazety a videokameru. Novináři státní polské televize TVP byli zadrženi v hotelu v ingušské Nazrani a poté odvezeni na několikahodinový výslech.
V pořadí druhé STOP vystavili evropské ústavě Nizozemci. Ti včera hlasovali o tomto dokumentu v referendu a jejich verdikt je ještě výraznější než ten francouzský: 62 procent Nizozemců ústavní smlouvu odmítlo. Do rozhodování obyvatel země se často promítaly jiné faktory než samotná evropská ústava. Z velké části šlo o protest proti stávající vládní garnituře a nespokojenost se stavem ekonomiky.
Izrael dnes propustil 398 vězněných Palestinců. Jejich osvobození odhlasovala na nedělní schůzi vláda a jde většinou o členy vládního palestinského hnutí Fatah. Izraelský premiér Ariel Šaron se zavázal k propuštění 900 palestinských vězňů na únorovém izraelsko-palestinském summitu.
Cesta k předčasným parlamentním volbám v Německu se komplikuje. A to i přesto, že nové politické klání si přeje sama vládnoucí SPD. Podle ústavy je k rozpuštění nynějšího Bundestagu potřeba, aby kancléři koaliční poslanci vyjádřili nedůvěru. Zelení to ale považují za ústavně nečisté a morálně nesprávné, protože Schröderovi stále důvěřují.
Hejtmani se dnes sejdou s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou. Budou diskutovat mimo jiné i o převodu nemocnic na akciové společnosti. To nedávno sněmovna zakázala. Hejtmani chtějí ministryni přesvědčit, že obava z takových převodů je zbytečná.
Nizozemské NE euroústavě bylo ještě silnější než to francouzské. "Přirovnání Guantanáma ke gulagu je trestuhodné", tvrdí severoamerický ministr obrany Rumsfeld. Indie zakázala kouření ve filmech a televizních šou. To jsou některá témata, kterými se dnes zabývá zahraniční tisk.
Také o Evropské ústavní smlouvě a jejím odmítnutí francouzskými a nizozemskými voliči bude dnes prezident Václav Klaus mluvit v Helsinkách s finskými představiteli. Setká se mimo jiné i s prezidentkou Tarjou Halonenovou, která je považována za zastánkyni euroústavy. Finští politici také nebudou s Václavem Klausem zajedno v otázce, zda má smysl dále pokračovat v ratifikačním procesu Evropské ústavy.
Odmítnutí evropské ústavní smlouvy nizozemskými občany vyvolává závažné otázky o budoucnosti celé Evropské unie. V reakci na oznámení negativního výsledku středečního referenda v Nizozemsku to řekl britský ministr zahraničí Jack Straw.
Odmítnutí evropské ústavy v Nizozemsku poslalo euro na nejnižší hodnotu k dolaru za posledních osm měsíců. Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka ale referenda o ústavě nejsou jediným důvodem, proč se euru nedaří.