Odborníci jsou pro vyšší zaměstnanost starších lidí
Pokud se nepodaří zvýšit zaměstnanost starších lidí, počet ekonomicky závislých lidí u nás se do roku 2050 zdvojnásobí. V nové studii před tím varují odborníci. Zaměstnanost lidí ve věku od 50 do 64 let se u nás pohybuje kolem jen 47 procent.
Pokud se nebude lépe dařit zaměstnávat i lidi starší než 50 let, bude to pro naši ekonomiku znamenat vážnou hrozbu - varují autoři studie o postavení starších lidí na trhu práce.
V Ranním interview Radiožurnálu spoluautor této nové zprávy Petr Novotný z Masarykovy univerzity v Brně poznamenal, že na první pohled nejsou čísla alarmující.
„Více než polovina lidí se ve věku mezi 50 a 65 udrží v zaměstnání. V padesátce je u nás normální pracovat. Pracuje 85 procent lidí, možná i více, ale po šedesátce se to najednou zlomí a už dvě třetiny lidí si najdou cestu jak trh práce opustit. A velmi rychle se stávají ekonomicky závislými, bez ohledu na to jak je nastaven odchod do důchodu a další parametry.“
Nutnost zvýšení zaměstnanosti starších lidí zdůraznil v Ranním interview Radiožurnálu Petr Novotný z Masarykovy univerzity v Brně
Podle Novotného jde o souhrn mnoha okolností, z nichž vedle subjektivních hrají roli i aspekty objektivní jako je zdravotní stav a opotřebovanost.
Pokud se nepodaří zvýšit zaměstnanost starších lidí, počet ekonomicky závislých lidí u nás se do roku 2050 zdvojnásobí. V nové studii před tím varují odborníci. Zaměstnanost lidí ve věku od 50 do 64 let se u nás pohybuje kolem jen 47 procent.
Nikoli vytěžit, ale udržet
Odborníci poukazují na to, že starší pracovníci jsou nejvíc ohroženi v situaci, kdy přijdou o práci a musí si hledat novou. Zaměstnavatelé na ně často pohlížejí stereotypně a jsou přesvědčeni, že starší lidé se těžko učí novinkám a pracují pomaleji.
„Na druhé straně si vážíme zkušených řemeslníků a chodíme se radit ke starším. Tito lidé mají co nabídnout a přesvědčují nás o tom mnohé firmy, které si nemohou dovolit bez zkušených pracovníků fungovat,“ zdůraznil Novotný.
Pro pružnější možnost zaměstnávat i propouštět se vyslovil Miroslav Ševčík z VŠE
Jejich zaměstnávání totiž podle odborníků přináší i výhody a výzkumy navíc vyvracejí mýtus, že starší lidé nemají dostatečný potenciál pro učení. „Nejde o to pracovníky vytěžit, ale udržet jejich schopnost pracovat.“
Další detaily zveřejní autoři studie na půdě Masarykovy univerzity dnes.
Pružná možnost sjednání i ukončení práce
Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík v Dopoledním Radiožurnálu připustil, že u některých profesních skupin bude problematické zaměstnat je ve vyšším věku „Pokud vím připravují opatření, aby těžce fyzicky pracující měli úlevy při odchodu do důchodu, nebo jiné nástroje, které by umožnili delší pracovní činnost odchodem do důchodu završit.“
„Stát za tolik nástrojů nemá a ty, které používá, bývají považována za málo efektivní. Aktivní politika zaměstnanosti proto přináší spíše náklady a není příliš efektivní,“ připustil Ševčík. „Nicméně, je třeba říci, že tato problematiky se týká řádově 100 tisíc nezaměstnaných z celkového půl milionu.“
Ševčík připomněl, že ztráta zaměstnání ve vyšším věku je psychologický problém. „Tito lidé byli zvyklí pracovat celý život.“ Podle jeho názoru je třeba umožnit opakovaně zaměstnávat na dobu určitou. „Vždyť zaměstnavatelé rádi sáhnou po zkušené pracovní síle, ale na druhé straně musejí mít možnost lehkého odchodu z trhu práce, respektive propuštění.“