Mentalita v církvi se mění, případy zneužívání vyplouvají na povrch, říká teolog Vaňáč
Zneužívání dětí duchovními je pro církev dlouhodobý a strukturální problém. To jsou slova teologa Martina Vaňáče, podle kterého se katolická církev musí připravit na to, že kauzy budou vyplouvat na povrch pořád dále. Jako například nedávno v Pensylvánii.
„Problém je, jak se s těmito případy zacházelo. Případy vyplouvají na povrch právě proto, že se mění mentalita v církvi,“ říká.
Rozhovor s teologem působícím na Evangelické fakultě UK Martinem Vaňáčem o tom, zda je církev v krizi a o problému sexuálních deliktů kněží.
Zároveň dodává, že dříve byla spíše tendence o nich nemluvit nebo je vyšetřovat utajeně. Dnes se ale klade důraz na to, aby byla úzká spolupráce s veřejnými nebo státní orgány.
Nejvíce také podle něj vyplouvají na povrch případy, kde byla dříve nějaká nečinnost – dotyční lidé byli tehdy přeložení a mohli páchat trestnou činnost dál.
V té souvislosti připomíná, že do druhého vatikánského koncilu v 60. letech bylo mnohdy vnímáno, že společnost je vůči církvi nepřátelská.
„Byl tam jeden z důvodů nedávat ještě další podněty, aby okolní společnost mohla ještě nějakým způsobem útočit. Z tohoto úmyslu se děly věci, které byly ještě horší,“ vysvětluje s tím, že poslední dva papežové jasně přiznávají, že takový přístup byl špatný.
„Prosazují nulovou toleranci jak proti pachatelům takovýchto skutků, tak vůči těm, kteří je kryli,“ zdůrazňuje.