Agenti FBI v Praze chtěli, abych se přiznal k útoku na demokraty, píše údajný ruský hacker v dopise z vězení

Dlouho mlčel. S blížícím se rozhodnutím soudu o jeho vydání do Spojených států nebo Ruska se však Jevgenij Nikulin rozhodl promluvit. Údajný ruský hacker sepsal dvanáctistránkový dopis, v němž se vůbec poprvé obšírně vyjadřuje k obvinění z krádeže dat v USA. Považuje se za oběť politické a diplomatické hry. Agenti FBI ho údajně bez přítomnosti advokáta nabádali, aby se přiznal k průlomu do počítačového systému americké demokratické strany. Výměnou za to mu měli nabízet svobodný život ve Spojených státech.

PRAHA Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze.

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Nikulin podle svých slov není hacker. Přiznává však lásku k automobilům, kterým se prý věnuje od mládí. Právě auto ho nasměrovala k dětem vlivných Rusů. Ve svém příběhu se totiž líčí jako úspěšný street racer, tedy účastník nelegálních automobilových závodů.

"A protože jeho dalším koníčkem byla sociální síť Instagram, dokázal se přes ni živit tím, že se v závodních autech fotil. Byl něco jako autobloger, dokázal tímto způsobem auta prodávat. Tím si také vydělal. Když prodám škodovku, vydělám 20 tisíc, když Lamborghini, vydělám půl milionu," tlumočil serveru iROZHLAS.cz Nikulinův dopis jeho advokát Martin Sadílek.

Kde skončí hacker Nikulin? O jeho vydání požádalo Rusko i Spojené státy

Číst článek

Dvanáctistránkový dopis

Rus ho sepsal ve vazební cele, kde skončil loni v říjnu poté, co ho česká policie zadržela ve spolupráci s FBI. Američané, kteří o jeho vydání požádali 16. listopadu, tvrdí, že ukradl citlivá data ze serverů sítí LinkedIn, Dropbox a Formspring a žádají Česko o Nikulinovo vydání. Ve Spojeným státech mu v případě odsouzení hrozí až 32 let vězení za hackerský útok, krádež a spiknutí. Podle Sadílka však americká žádost postrádá důkazy, že se jeho klient skutečně takových skutků dopustil. Vše podle něj stojí na tajných zdrojích agenta FBI.

"Ve spise jsou obsaženy jen tři důkazy, přičemž jedním z nich je IP adresa registrovaná na jména mého klienta, což on výslovně popírá, potom je tam shodný řetězec user agenta a cookies. Toto nejsou skutečnosti způsobilé identifikovat konkrétní osobu. Jediné, co může ukazovat na mého klienta, je údajná registrace nějaké IP adresy. Pak je s podivem, že agenti FBI takové sdělení neukážou, pokud jim provozovatel datové sítě zahraničního státu takovou informaci poskytne," argumentuje advokát.

Advokát: Obě žádosti jsou vágní

Případ údajného hackera je pro Česko nanejvýš citlivý. Tentýž den jako USA totiž o jeho vydání požádalo i Rusko - kvůli osm let starému skutku. A podle Sadílka je i jeho žádost velmi vágní. "Měl zcizit asi 111 tisíc rublů z nějaké elektronické peněženky, měl se toho dopustit ve zločinném spolčení s osobami, které ovšem nebyly identifikovány. Je to popsáno velmi neurčitě," uvedl Sadílek.

Muž, jehož chce Rusko i USA

Nikulina loni v říjnu zadrželi čeští policisté ve spolupráci s vyšetřovateli FBI v restauraci v centru Prahy. Kalifornský federální soud Rusa obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Nikulin údajně 3. až 4. března 2012 využil internet k přístupu do počítačů patřících profesní sociální síti Linkedin a získal hesla jejích uživatelů s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Nikulin se krátce po zatčení psychicky zhroutil.

Velvyslanectví USA požádalo o mužovo vydání nótou předloženou českému ministerstvu zahraničních věcí loni 16. listopadu. Ve stejný den však ministerstvo spravedlnosti obdrželo extradiční žádost ruské generální prokuratury vydanou rovněž 16. listopadu. Týká se krádeže 3450 dolarů prostřednictvím platebního systému Webmoney.

11. května o vydání údajného hackera rozhodne pražský městský soud, státní zastupitelství k němu podalo návrh, že je možné ho vydat do Ruska i USA. Soud může rozhodnout o přípustnosti vydání do obou zemí.

Poslední slovo však bude mít ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO, který se nemusí verdiktem soudu řídit, zákon o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech stanoví, že při rozhodování, kterému cizímu státu bude obviněný vydán, ministr zváží zejména pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, okolnosti spáchání trestných činů včetně jejich závažnosti a také pravděpodobnost, s jakou mohou dotčené státy dosáhnout dalšího vydání obviněného ze státu, kam ho Česko vydá.

I v tomto případě Nikulin tvrdí, že je nevinen, nicméně připouští, že pokud má být někam vydán, pak raději do Ruska. "Raději budu vydán zpátky domů, protože tam se obhájím, jelikož budu jednat v rodném jazyce a mám tam podporu rodiny, mám tam malé dítě," tlumočí Sadílek Rusovo přání.

Nikulin však v dopise tvrdí, že Američané mu za zády jeho někdejšího advokáta nabídli obchod. "Ještě před zvolením prezidenta Trumpa se měli do Prahy dostavit agenti FBI, kteří si jej vyžádali z vazební věznice pod záminkou sejmutí otisků. Agenty FBI měl být nabádán k úplně jinému skutku, než je mu kladen za vinu. A to konkrétně k tomu, že se podílel na nabourání do počítačového systému demokratické strany USA. Pokud by se k tomu přiznal, agenty mu byly nabízeny výhody, ať už americké občanství, peníze či svobodný život," popsal Sadílek.

Nikulin: Agenti se ptali na vlivné Rusy

To ale není vše, jeho klient v dopise píše, že se ho agenti ptali na vlivné postavy současného Ruska. "Zmiňovali jména, jako jsou šéf Lukoilu Vagit Alekperov, ministra obrany Sergej Šojgu, prezident Rosněfti Eduard Chudajnatov a mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov. Předpokládám, že existují fotografie, na nichž je s těmito lidmi nebo jejich dětmi," myslí si Sadílek. Předchozí obhájce Nikulina na údajný nestandardní postup upozorňoval pražské městské zastupitelství, vysvětlení se ale nedočkal.

Server iROZHLAS.cz požádal zastupitelství o reakci na Nikulinovo tvrzení, zatím však odpověď nedostal. Mluvčí americké ambasády v Praze Tonia Weiková odmítla živý případ komentovat, jak uvedly Hospodářské noviny.

Řízení o Nikulinově vydání je plánováno na 11. května - kvůli bezpečnosti přímo v areálu pankrácké věznice. Městské státní zastupitelství již posvětilo vydání do USA i Ruska, pokud se soud s tímto názorem ztotožní a budou splněny veškeré podmínky, rozhodne stejně. Finální verdikt však bude politický. Poslední slovo bude mít ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který se rozhodnutím soudu nemusí řídit.

Zákulisní boj

A jak informoval týdeník Respekt, v zákulisí již probíhá boj o získání údajného hackera. Rusko do Česka vyslalo speciálního emisara, který má získání Nikulina na starost, údajně také pohrozilo, že pokud Česko nakonec pošle za oceán, může rovnou zapomenout na vydání několika svých občanů skrývajících se před spravedlností na ruském území.

S českými politiky neoficiálně jednají i Američané. Podle Respektu jsou přesvědčeni, že Nikulin ukáže na další hackery zapojené do útoku na e-maily Demokratické strany před americkými prezidentskými volbami.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme