Jak vysoké alimenty mohou rodiče dostat? Ministerstvo spravedlnosti chystá nové tabulky
Soud v jednom případě určí výživné na dítě dva tisíce korun měsíčně, v jiném – velmi podobném – je to ale třeba 15 tisíc. A ne vždy je rodičům jasné, proč je v tom takový rozdíl. Pomoct by jim měly nové tabulky o určování výživného chystané ministerstvem spravedlnosti. Nově například stanoví minimum, které musí rodiči po zaplacení alimentů zůstat. Zohlední také to, jak moc se o dítě stará. A roli bude hrát i to, na kolik dětí musí výživné platit.
„Tenkrát mi na jednoho vyměřili v roce 2011 a na druhého v roce 2013 250 korun. Jejich otec byl v té době, mám i v tom rozsudku, na pracovním úřadě,“ popisuje pro Radiožurnál paní Eliška z České Třebové.
Jejímu mladšímu synovi byl tehdy rok, staršímu tři roky. Podle současných tabulek by se výživné pohybovalo mezi 11 až 15 procenty příjmů otce.
Podle člena Spolku rodinněprávních a opatrovnických soudců Pavla Kotradyho ale rozhodují především potřeby dítěte a také možnosti rodiče.
„Pokud má nějaký rodič děti ve věku 13 až 18 let a má je čtyři a každému bych měl dát 20 procent z čistého příjmu rodiče, tak už by mu moc nezbylo,“ upozorňuje.
A to byl i případ expartnera paní Elišky. Měl totiž další čtyři děti a pobíral invalidní důchod. Aby měli rodiče přesnější představu o tom, co všechno hraje při určování výživného roli, připravuje ministerstvo spravedlnosti nový materiál.
„Aby i rodiče, sociální pracovníci, advokáti mohli už přijít k soudu s nějakou reálnou představou, v jaké výši by jim mohlo případné výživné pro děti být vyměřeno,“ říká soudkyně Jana Provazníková, která se na návrhu podílí.
Nové tabulky ministerstvo spravedlnosti schválí nejspíš začátkem příštího roku.