Analytici: Je zjevné, že rebelům v ODS nejde o programové ideje
Rebelující poslanci ODS odmítají podpořit vládní úsporná opatření. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 chce proto stáhnout návrh zákona o státním rozpočtu, bez stabilizačního balíčku ho prý není možné projednávat. Podle analytiků nejde rebelům o programové ideje, ale vypořádání se s předsedou ODS a premiérem Petrem Nečasem. Jeho konec ve funkci by však znamenal pád vlády.
Tlak rebelů uvnitř ODS je tak silný, že vyprovokoval k akci i TOP 09 a Miroslava Kalouska. „Ten tlak může vyústit v to, že rebelující skupinka uvnitř ODS přistoupí na nějaký kompromis. Ale ten se nemůže týkat jakéhokoli zvýšení DPH,“ analyzuje situaci komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. Miroslav Kalousek ale pohrozil, že kdyby to tak mělo být, bude muset 'řezat do masa', tedy omezovat a škrtat další výdaje.
V nadcházející schůzi sněmovny bude projednáváno i druhé čtení zákona o daňovém balíčku a nebudou-li rebelové úspěšní s pozměňovacími návrhy, tak v dalších dnech i třetí. Pro potřebné schválení by však koalice neměla většinu a vláda by padla.
Aktuální politickou situaci komentovali analytička Lidových novin Lenka Zlámalová a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček
Analytička Lidových novin Lenka Zlámalová se ale nedomnívá, že by pak České republice hrozilo rozpočtové provizorium.
„Padne-li vláda, TOP 09 už nebude chtít znovu do koalice s ODS a LIDEM. Ale spolu s ČSSD a komunisty by měli potřebných 120 hlasů pro rozpuštění poslanecké sněmovny,“ upozorňuje Zlámalová a dodává:
„Ono to kolem těch voleb trochu zapadlo. Ale Bohuslav Sobotka řekl, že bude-li to nutné, podpoří krizový rozpočet a ČSSD ho umožní schválit ve vládě v demisi.“ Miroslav Kalousek se podle ní snaží ukázat, že ve chvíli, kdy rebelové z ODS položí vládu, se lidem ztíží život, protože se budou škrtat další výdaje.
Kalousek chce stáhnout rozpočet z říjnové schůze. TOP 09 ho v tom podpoří
Číst článek
Stažení rozpočtu je podle politologa Lukáše Jelínka tah racionální, ale může být také siláckým gestem vůči rebelům ODS. „Stažení rozpočtu bylo v tuto chvíli správné, protože rozpočet je s daňovým balíčkem natolik provázán a osud daňového balíčku je natolik ve hvězdách, že hrozilo, že bychom zde od 1. ledna neměli žádný státní rozpočet,“ zdůraznil.
Situaci v ODS přiblížila na Radiožurnálu redaktorka Věra Masopustová. V souvislosti se stažením rozpočtu ze schůze o ní mluvil i politolog Lukáš Jelínek
Zlámalová prý absolutně nevěří, že bouřícím se poslancům ODS jde o cokoli programového. „To je naprosto zjevné. Nepřistoupili na ústupek, který jim nabídl Petr Nečas, neustále zvyšují své nároky, pro ty daně už jednou hlasovali. Mají úplně jiné zájmy. Ale před veřejností se tváří, že jsou ti poslední spravedliví, kdo tady hájí pravicovou politiku,“ glosuje.
Stažení rozpočtu nemusí automaticky vést k pádu vlády, říká odborník na ústavní právo
Číst článek
Stejný názor má i Petr Nováček. Podle něj jde o snahu vypořádat se s osobou Petra Nečase, rebelové prý ale podléhají velkému bludu. „Oni si totiž myslí, že kdyby vláda padla, tak se nic neděje. Vyměníme Petra Nečase za jiného premiéra a jede se dál. Ale je otázka, jestli by TOP 09 a LIDEM byly ochotny pokračovat ve stejné sestavě,“ říká Nováček a předkládá další možný scénář:
„Kdyby padl premiér, padá automaticky celá vláda. Přestaly by platit všechny koaliční dohody a začíná se znovu. Do hry by vstoupil prezident, který dle ústavy jmenuje nového premiéra a pověří ho sestavením vlády. Mohl by tak jmenovat premiérem někoho ze sociální demokracie, která minulé volby vyhrála.“ Rebelové podle Nováčka rozjeli akci, která může pro českou politiku skončit velmi komplikovanou situací.