Česko podpoří Británii při žádosti o odklad brexitu. Odchod bez dohody označil Babiš za katastrofu
Česko tento týden na Evropské radě podpoří britskou žádost o odklad britského odchodu z Evropské unie. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Neumí si představit, že by některý členský stát EU zablokoval summit a že by kvůli tomu nastal brexit bez dohody. Podotkl také, že z českého pohledu by bylo nejlepší, kdyby Británie změnila názor a unii nakonec neopustila.
Podle britských médií by britská premiérka Theresa Mayová měla požádat o odklad brexitu nanejvýš do 30. června, aby se Londýn nemusel zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. Pokud by k odkladu nedošlo, opustila by Británie Evropskou unii 29. března.
Mayová požádá Evropskou unii jen o krátký odklad brexitu, píšou média
Číst článek
Babiš upozornil na to, že zatím není jasné, jak konkrétně bude vypadat britská žádost o odklad brexitu. Očekává, že se to dozví až ve čtvrtek na summitu. „Některé státy jsou z toho nervózní, ale neumím si představit, že by někdo zablokoval Evropskou radu a že by kvůli Evropské radě došlo k tomu, že by byl tvrdý brexit,“ řekl poslancům ve výboru.
Nejhorší možnost
Česko je připraveno britskou žádost o odklad brexitu podpořit. „Zastáváme stanovisko, že brexit bez dohody je to nejhorší, co by nás mohlo potkat,“ řekl.
Zdůraznil, že Británie je pro Česko důležitý partner z hlediska obchodu, z hlediska Čechů, kteří v Británii žijí, i z hlediska spolupráce v unii. „Ve Velké Británii vidíme jednoho z hlavních spojenců dosud. Vztahy byly vždycky velice dobré, nadstandardní,“ řekl premiér.
‚Hodiny tikají.‘ Zástupci členských států EU chtějí od Londýna jasné stanovisko ohledně brexitu
Číst článek
Zopakoval také své dřívější stanovisko, že za nejvýhodnější scénář pro Česko by považoval, aby se v Británii uskutečnilo druhé referendum o odchodu a Britové se vyslovili pro setrvání v unii.
Cizí vlivy
„Při prvním referendu v mediálním prostoru byly různé dezinformace, lidé byli nějak ovlivnění, možná tam byly nějaké cizí vlivy,“ řekl po vystoupení na výboru novinářům.
S Mayovou o možnosti uspořádání druhého referenda o brexitu Babiš nedávno telefonicky hovořil, odezva však podle něj byla velmi negativní. „Ale ta situace se mění, někteří opoziční politici ve Velké Británii už o tom mluvili,“ upozornil.
Pokud by Británie svůj názor na odchod z EU nezměnila, chce Babiš brexit s dohodou. „Druhá jediná možnost, aspoň pro mě, je, že bude Velká Británie akceptovat to, co se vyjednávalo dva a půl roku,“ řekl.
Brexit bez dohody označil za katastrofu. Česko se na něj ale přesto připravuje, premiér v této souvislosti připomněl zvláštní zákon upravující práva Britů v Česku, který schválily obě parlamentní komory a počátkem března ho podepsal prezident Miloš Zeman.