‚Za zavřenými dveřmi solidarita neexistuje.‘ Babiš kritizuje unijní oznámení o rozdělení vakcín

Premiér Andrej Babiš (ANO) nerozumí tomu, jak mohlo portugalské předsednictví Evropské unie oznámit kompromis o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech, když se Česko, Rakousko a Slovinsko odmítly k plánu připojit. Babiš tvrdí, že klíč, podle něhož se mají vakcíny rozdělit, není solidární a vybalancovaný. „Řešení vzniklo pod vlivem velkých států a na sílu,“ prohlásil.

Praha (Aktualizováno: 12:09 2. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Pro připomenutí: portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby tři miliony byly v „balíku solidarity“ rezervovány pro šestici nejpotřebnějších - Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko.

Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU. To se však nelíbilo Praze, Vídni a Lublani.

Rakousko a Slovinsko díky tomu, že se k návrhu odmítly připojit, získaly trochu vakcín navíc. Česko si naproti tomu z deseti milionů urychlených dodávek odnese 240 tisíc dávek, na něž mělo nárok automaticky podle počtu obyvatel.

‚Solidarita jen pro média‘

„Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ komentoval v pátek Babiš výsledek jednání.

Politico: Vyjednávání o vakcínách je porážkou Kurze, Babiše a Janši. Ve sporu ale nejvíce tratí Česko

Číst článek

Podle něj převládla touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze, že se proti nevyvážené distribuci vakcín v sedmadvacítce dříve ozval.

Za hlavní problém český premiér považuje, že systém kompenzuje jen státy, které si objednaly málo vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. „Není to solidární a vybalancované,“ podotkl. Česko má jedny z nejhorších statistik nakažených a mrtvých, ale je jedním ze států s nejméně dodanými dávkami, konstatoval Babiš. „Jsme na 65 procentech průměru,“ uvedl.

Portugalský plán

Portugalské řešení podle něj vzniklo pod silným vlivem velkých států a s porušením všech procedur. Mezi státy EU tak podle Babiše převládla touha potrestat Kurze za to, že se ozval. „Převládla nad skutečnou solidaritou a snahou řešit problém koronaviru společně,“ uvedl.

V pátek došlo k usnesení velvyslanců o rozdělování vakcín pro členské státy Evropské unie. Česku se podle Radiožurnálu podařilo získat 239 tisíc dávek vakcíny. Jejich zrychlené dodání ale nevyrovná unijní rozdíly.

Nejlépe si po jednání dohody vede Bulharsko, Slovensko, Chorvatsko nebo Lotyšsko, kterým se podařilo získat největší podíl z mimořádných dávek vakcín.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz společně se slovinským protějškem Janezem Janšou a Andrejem Babišem při vyjednávání neuspěli. Odmítli se připojit k portugalskému plánu, který chce pomoci zemím se zásadním nedostatkem vakcín. Česko tak přišlo o 70 tisíc dávek vakcín navíc. Podle serveru Politico se v plánu řadí mezi země, které rychlou pomoc nepotřebují.

ban, vid, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme