Archeologové zkoumají základy vyhořelého kostela v Gutech. Na místě za dva roky vznikne replika
Na místě vyhořelého kostela v třineckých Gutech pracují archeologové. Hloubí tam sondy a připravují podrobný průzkum podloží. Chtějí získat co nejvíc informací o základech kostela, což by mohlo pomoct při stavbě repliky vzácné památky. Kostel z 16. století shořel v srpnu.
Archeologové už našli třeba staré hřeby z rakví. Objevili také kamennou zeď, která zřejmě vznikla ve starší stavební fázi kostela. „Ještě to samozřejmě není jisté, k tomu se časem dohrabeme. Nicméně už se nám tam začaly objevovat poměrně pravidelné jámy, což v tuto chvíli jasně avizuje, že bychom už mohli narazit na nějaké starší pohřby,“ říká Marek Kiecoň z Národního památkového ústavu v Ostravě.
Zkoumat plochu pod shořelou památkou z 16. století budou archeologové několik týdnů. Z dochovaných dokumentů vědí, že kostel měl svého předchůdce z 15. století a doufají, že to potvrdí i samotný průzkum v terénu.
„Budeme se snažit osondovat co nejvíc toho prostoru, abychom měli šanci opravdu najít něco ze starších fází – nejlépe tedy i té původní, nejstarší. Potom je to už ale o štěstí, o náhodě, jestli se něco takového tady vůbec dochovalo,“ dodává Kiecoň.
Stavbu repliky shořelého kostela chce biskupství zahájit zřejmě příští rok na podzim. Na jaře roku 2019 by měla být hotová.