Armádě podle průzkumu důvěřuje přes 60 procent lidí, policii polovina
Mezi českými bezpečnostními složkami je nejdůvěryhodnější armáda. Věří jí 64 procent dotázaných agenturou STEM. Zhruba padesátiprocentní důvěru si podržela policie, o něco hůře jsou na tom strážníci. Absolutní důvěru požívá v mezinárodní kategorii Interpol, NATO se stabilně pohybuje kolem 55 procent.
Důvěra českých občanů v bezpečnostní instituce se za poslední rok prakticky nezměnila. Před rokem české armádě důvěřovalo 63 procent lidí.
„Lidé vnímají pozitivní výsledky působení Armády České republiky nejenom v zahraničních misích, ale možná ještě víc doma, když třeba vojáci pomáhají při povodních,“ vysvětluje vztah Čechů k armádě vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.
Výsledky průzkumu vnímání českých bezpečnostních složek uvedl ve Stalo se dnes do souvislostí analytik Lukáš Visingr
Armáda je nejpopulárnější mezi českými bezpečnostními složkami i přesto, že je spojena s neprůhlednými finančními toky víc než policie, které důvěřuje 52 procent lidí.
Podle Visingra lidé chápou, že za předraženými zakázkami stojí hlavně armádní a civilní byrokracie. „Dokážou to opravdu odlišit od ozbrojených sil v užším slova smyslu, tedy o obyčejných vojáků, kteří poctivě konají svou povinnost a dosahují pozitivních výsledků,“ míní analytik.
Zejména na příkladu Severoatlantické aliance se pak ukazuje, jak důvěru v bezpečnostní instituce ovlivňují politické postoje. Pětapadesátiprocentní podporu NATO získalo podle průzkumu STEM hlavně díky přízni pravicově smýšlejících respondentů.
„Pokud někdo nesouhlasí s politikou NATO, tak možná vnímá kritičtěji i armádu, zejména třeba kvůli některým kontroverzním zahraničním misím, a zase naopak ten, kdo vnímá politiku NATO pozitivně, může mít z téhož důvodu tendenci lépe hodnotit samotnou českou armádu,“ doplnil Visingr.