Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Armádě podle průzkumu důvěřuje přes 60 procent lidí, policii polovina

Mezi českými bezpečnostními složkami je nejdůvěryhodnější armáda. Věří jí 64 procent dotázaných agenturou STEM. Zhruba padesátiprocentní důvěru si podržela policie, o něco hůře jsou na tom strážníci. Absolutní důvěru požívá v mezinárodní kategorii Interpol, NATO se stabilně pohybuje kolem 55 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yellow Cross-vojenské cvičení ve výcvikovém prostoru Tisá.

Yellow Cross-vojenské cvičení ve výcvikovém prostoru Tisá. | Foto: Filip Jandourek

Důvěra českých občanů v bezpečnostní instituce se za poslední rok prakticky nezměnila. Před rokem české armádě důvěřovalo 63 procent lidí.

„Lidé vnímají pozitivní výsledky působení Armády České republiky nejenom v zahraničních misích, ale možná ještě víc doma, když třeba vojáci pomáhají při povodních,“ vysvětluje vztah Čechů k armádě vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu vnímání českých bezpečnostních složek uvedl ve Stalo se dnes do souvislostí analytik Lukáš Visingr

Armáda je nejpopulárnější mezi českými bezpečnostními složkami i přesto, že je spojena s neprůhlednými finančními toky víc než policie, které důvěřuje 52 procent lidí.

Podle Visingra lidé chápou, že za předraženými zakázkami stojí hlavně armádní a civilní byrokracie. „Dokážou to opravdu odlišit od ozbrojených sil v užším slova smyslu, tedy o obyčejných vojáků, kteří poctivě konají svou povinnost a dosahují pozitivních výsledků,“ míní analytik.

Zejména na příkladu Severoatlantické aliance se pak ukazuje, jak důvěru v bezpečnostní instituce ovlivňují politické postoje. Pětapadesátiprocentní podporu NATO získalo podle průzkumu STEM hlavně díky přízni pravicově smýšlejících respondentů.

„Pokud někdo nesouhlasí s politikou NATO, tak možná vnímá kritičtěji i armádu, zejména třeba kvůli některým kontroverzním zahraničním misím, a zase naopak ten, kdo vnímá politiku NATO pozitivně, může mít z téhož důvodu tendenci lépe hodnotit samotnou českou armádu,“ doplnil Visingr.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme