Šéfka Evropské agentury pro léčivé přípravky: Nejsou důkazy, že by AstraZeneca byla příčinou potíží
V současnosti nic nenaznačuje, že by vakcína od společnosti AstraZeneca způsobovala krvácení či krevní sraženiny, kvůli nimž řada zemí Evropské unie v minulých dnech pozastavila očkování touto látkou. Uvedla to v úterý šéfka Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Emer Cookeová. Dodala, že přínos očkování touto vakcínou stále převažuje nad možnými riziky.
Hodnocení několika případů vážných potíží a úmrtí podle ní pokračuje a experti agentury své závěry oznámí ve čtvrtek.
Více než desítka unijních zemí včetně Německa či Francie v posledních dnech a hodinách dočasně přestala očkovat vakcínou britsko-švédské firmy kvůli vážným komplikacím hlášeným z řady států. Země nyní čekají na stanovisko expertů z EMA.
Žádné úmrtí po očkování v Česku nebylo způsobeno krevní sraženinou, konstatoval lékový ústav
Číst článek
„Tato situace není neočekávaná. Když očkujete miliony lidí, je nevyhnutelné, že dochází ke vzácným či závažným případům onemocnění následujícím po vakcinaci,“ řekla v úterý novinářům Cookeová.
Agentura podle ní nyní hodnotí, zda problémy vyvolalo očkování, či zda se objevily nezávisle na něm. Dosavadní zkoumání expertů nenaznačuje, že by vakcíny přímo způsobovaly obtíže hlášené z evropských států.
Přínos a riziko vakcíny
„Stále jsme pevně přesvědčeni, že přínos vakcíny AstraZeneca při prevenci covidu-19 spojeného s rizikem hospitalizace či úmrtí převažuje nad riziky těchto vedlejších efektů,“ prohlásila Cookeová.
Vakcína AstraZeneca pro Prahu? Prodejce tvrdí, že se obrátil na ústav pro kontrolu léčiv. Ten to ale popírá
Číst článek
Expertní tým EMA se podle ní minulý týden scházel prakticky denně, aby podrobně zkoumal okolnosti jednotlivých případů spojených s vakcínou AstraZeneca, jichž byly hlášeny desítky. Výsledek zkoumání, která stále pokračují, by skupina měla sdělit ve čtvrtek odpoledne.
EMA doporučila používání vakcíny koncem ledna po takzvaném průběžném hodnocení. Podobně jako u ostatních schválených očkovacích látek proto musí výrobce průběžně v dalších letech dodávat nová data umožňující podrobnější hodnocení její efektivity. Podle Cookeové nicméně nebyly zmíněné vedlejší účinky mezi nežádoucími následky, které byly zjištěny při testování vakcíny.
Stejně jako u AstraZeneky podle ní EMA průběžně zkoumá případy nahlášených vedlejších účinků i u dalších již schválených vakcín.