Autoklub dostal sankci skoro 11 milionů korun. Porušoval pravidla, když využíval státní dotaci
Autoklub České republiky, který mimo jiné řídí motoristický sport a pořádá závody, porušoval pravidla při využívání státní dotace. Musí vrátit skoro 11 milionů, což je jedna z nejvyšších sankcí, kterou dostal příjemce sportovních dotací za poslední roky. Zjištění Radiožurnálu potvrdila Alena Panovská, mluvčí Národní sportovní agentury, která státní dotace do sportu rozděluje a kontroluje jejich využívání. Vedení autoklubu se sankcí nesouhlasí.
Autoklub dostal sankci skoro 11 milionů korun. Porušoval pravidla, když využíval státní dotaci
„Důvodem požadovaného vrácení částky je skutečnost, že příjemce dotace porušil podmínky, za kterých byla dotace poskytnuta,“ řekla Panovská. „Jedná se o čtyři kontrolní zjištění – nedodržení rozpočtu, neefektivní používání finančních prostředků, vedení účetnictví a časově nezpůsobilý náklad,“ vyjmenovala Panovská.
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun
Číst článek
Podle zjištění Radiožurnálu Autoklub utrácel veřejné peníze za jiné období a na jiné účely, než na které je od státu dostal. Navíc měl Autoklub nesrovnalosti v účetnictví a například nedokázal doložit platby za ubytovací služby.
Vedení Autoklubu se sankcí nesouhlasí. „V tuto chvíli jsme teprve byli seznámeni s kontrolním nálezem NSA (Národní sportovní agentury, pozn. red.) obsahujícím zjištění jeho kontrolního orgánu, se kterými nesouhlasíme a hodláme je rozporovat,“ řekl mluvčí Autoklubu Bohumil Pácl a dodal, že Autoklub se chce proti rozhodnutí NSA bránit. „Pokud NSA bude trvat na výsledcích kontroly, pak budeme tento závěr rozporovat i v řádném správním řízení, které by vedl Finanční úřad,“ dodal.
Odmítá, že by Autoklub použil veřejné peníze v rozporu s účelem dotace. Šlo podle něj jen o nedorozumění. „Vznikly nejasnosti s ohledem na skutečnost, že jsme rozhodnutí o dotaci i samotné dotační prostředky obdrželi až týdny poté, co akce již proběhla. To vedlo ke zjevným nedorozuměním na straně poskytovatele dotace,“ sdělil Pácl.
Autoklub dostal podobnou sankci už letos v dubnu. Tehdy musel vrátit přes 1,9 milionu korun za to, že veřejné peníze za rok 2022 neoprávněně použil na nákup letenek, pronájem aut nebo právní služby. Vedení Autoklubu to odmítlo komentovat.
Do Vídně první třídou
Zpravodajský web Investigace.cz, který se tématu také věnoval, v této souvislosti psal o tom, že prezident Autoklubu Jan Šťovíček „rozhazoval peníze Autoklubu za svůj zhýralý životní styl“. Web popsal třeba Šťovíčkovu cestu na jednání do Vídně. Řidič ho údajně odvezl na letiště v Praze, kde si prezident Autoklubu objednal salonek a odletěl první třídou. Jeho řidič pak odjel do Vídně, aby měl Šťovíček auto k dispozici i tam.
Korupce v dopravním podniku: jak se skupina stíhaných manažerů dostala k miliardové zakázce
Číst článek
Autoklub dubnovou sankci od NSA zaplatil. Největší část, skoro 1,2 milionu korun, musel Autoklub vrátit za to, že při uzavření rámcové smlouvy na pronájem aut porušil zákon o zadávání veřejných zakázek, když zvýhodnil vybraného dodavatele. Další položkou byl nákup letenek za více než 220 tisíc korun, který označili kontroloři NSA za nehospodárný. Proti pravidlům byly i právní služby za více než 540 tisíc korun.
Aktuální sankci skoro 11 milionů korun dostal Autoklub 18. listopadu a lhůtu na její zaplacení má do 18. prosince. „V případě, že by nebyly finanční prostředky ve stanoveném termínu a výši uhrazeny, bude věc postoupena finančnímu úřadu jako podnět ke kontrole dotované akce z důvodu porušení rozpočtové kázně,“ sdělila mluvčí NSA Panovská.