Skartace spisu o Vrběticích: poslanci doporučili kontrolu, jak na Hradě zacházejí s tajnými materiály
Bezpečnostní výbor sněmovny doporučil Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) a archivní a spisové službě ministerstva vnitra provést kontrolu, jak se v Kanceláři prezidenta republiky dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací, a to od začátku loňského roku do současnosti. Důvodem je zjištění Radiožurnálu a týdeníku Respekt, že na Hradě skartovali tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.
Poslanci usnesení schválili poté, co vyslechli informace od šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky i zástupců policie.
Hrad skartoval vrbětický dokument ‚neobvykle brzy‘. Jiné úřady citlivé listiny ničí až po dvou letech
Číst článek
„Výbor bere poskytnuté informace na vědomí a konstatuje, že neshledává postup BIS a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v rozporu s předpisy,“ píše se dále v usnesení.
Kancelář prezidenta republiky (KPR) v pondělí potvrdila, že zprávu skartovala. Tvrdí ale, že nijak nepochybila.
S dokumentem podle vyjádření kromě adresáta nakládaly „pouze osoby pověřené vedením jednacího protokolu v tajné spisovně KPR a odpovědná pracovnice Sekretariátu prezidenta republiky“. Z Hradu navíc zaznělo, že Bezpečnostní informační služba zprávu doručila „v hrubém nepořádku“, což mluvčí tajné služby odmítl.
Nezvykle brzy
Ke skartaci dokumentu o tom, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích byli zapojeni agenti ruské rozvědky GRU, Hrad přistoupil už po osmi měsících od doručení, což je – ve srovnání s jinými vrcholnými státními institucemi, které se zprávami nakládají – neobvykle krátká doba.
Podle zjištění Radiožurnálu například Úřad vlády ničí utajené dokumenty nejdříve po dvou letech, podobně jako Senát. Na ministerstvu vnitra mají roční lhůtu.
Ministerstvo vnitra prošetří další skartaci na Hradě. Jedná se o dokument o vyznamenání Rychetského
Číst článek
Ministerstvo vnitra bude postup prezidentské kanceláře při nakládání s dokumenty prověřovat i v případě jiného skartovaného materiálu. Konkrétně jde o rozhodnutí o udělení státního vyznamenání pro šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, který nakonec ocenění nedostal.
O dokument od loňského jara žádal advokát a komunální politik Tomáš Němeček na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Kancelář prezidenta republiky ale list opakovaně odmítla poskytnout a v posledním odůvodnění uvedla, že je dokument skartovaný.