Boj státních zástupců, padlo trestní oznámení i slova o neprofesionalitě
Spory mezi žalobci se stupňují. Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula se jen dva dny po svém návratu do vedení úřadu pustil do svého předchůdce Stanislava Mečla. Podává trestní oznámení kvůli tomu, že Mečl umožnil prohledat kancelář náměstka Libora Grygárka.
Rampula novinářům ukázal videozáznam z kamerového systému, podle kterého do kanceláře v doprovodu Stanislava Mečla přišly neznámé osoby a nějakou dobu se tam zdržely.
„Za jeho aktivního působení tyto osoby vnikly do kanceláře pana náměstka. Poté pan Mečl kancelář uzamkl a ponechal je v této kanceláři bez jakéhokoli dozoru. Následně po půlhodině opět odemyká a tyto osoby odcházejí,“ popsal dění na videozáznamu Rampula.
Rampula naznačil, že dvojice si mohla ze státního zastupitelství něco odnést. Žádnou ztrátu prý ale zatím nezaznamenal. Událost označil za narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství.
Zeman: O dalším postupu vůči Rampulovi rozhodnu do 14 dnů
Číst článek
Nejvyšší žalobce Pavel Zeman vzápětí reagoval prohlášením, že se jednalo o akci bezpečnostních složek a vše proběhlo v souladu se zákonem. Rampula svým dnešním vystoupením podle něj vyzradil utajované informace. Jeho chování označil za neprofesionální.
„Mám za to, že pan Rampula díky tomuto svému neprofesionálnímu přístupu umožnil vyzrazení utajovaných informací a v dané situaci povýšil své zájmy nad zájmy spravedlnosti, nad principy trestního řízení a nad zájmy tohoto státu.“
Prověřování odposlechů
Také Stanislav Mečl Radiožurnálu řekl, žádný zákon neporušil. „Jednalo se o činnost policejních orgánů, v souladu se zákonem. Pokud bych byl panem Rampulou kontaktován, situaci bych mu okamžitě vysvětlil,“ řekl Mečl.
Policisté podle něj měli prověřit bezpečnost s ohledem na odposlechy. Stejně prý prověřovali i jeho kancelář.
Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová považuje postup Vlastimila Rampuly za bezprecedentní.
Bouři nad pražským vrchním zastupitelstvím zhodnotila ve večerních Ozvěnách dne prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová
„Pokud by měl kterýkoli ze státních zástupců nějaké podezření, jistě by postupoval jinak a nesvolával by tiskové konference, nesděloval by velmi citlivé informace do médií tak, aby mohl ohrozit trestní řízení. Jsou jiné mechanismy.“
Bradáčová připustila, že pro laickou veřejnost i pro soudy a policii teď mohou státní zástupci působit velmi nevěrohodně. Zdůraznila, že šlo o individuální krok Vlastimila Rampuly.
„Tak vysoký funkcionář má cesty, metody, nástroje a znalosti na to, aby si včas opatřil informace o tom, o jaký úkon se jednalo a neohrozil tak trestní řízení, které by mohlo bát vedeno,“ řekla Bradáčová.
Kasační stížnost
Rampula se vrátil do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze ve středu. Spolu s ním získal veškeré pravomoci i náměstek Grygárek. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil loni Rampulu odvolal na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Rampula však rozhodnutí napadl správní žalobou a Městský soud v Praze mu minulý pátek vyhověl.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se dnes na schůzce Pavlem Zemanem dohodl, že podá proti rozhodnutí pražského městského soudu kasační stížnost. Nebude ale žádat o odkladný účinek verdiktu. O stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší správní soud.