Co s těžko recyklovatelným mixem plastů ze žlutých kontejnerů? Zlínští experti z něj vyrábí elektřinu
Obsah žlutých popelnic je asi pro většinu z nás nepřehledný mix odpadků, pro zlínské vědce je to ale skvělý zdroj elektřiny. Právě nevytříděný plast lisují do tenkých fólií. Třou a naráží jimi o sebe a vyrábí tak přes sto voltů. Fólie můžou být zdrojem drobných senzorů – třeba krokoměrů. Mohly by ale také pomoci hlídat náklad v kamionové dopravě.
Berenika Hausnerová v laboratoři Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vytahuje ze sáčku různé plasty, máme tady vypotřebovanou mýdlenku, obal od sýrů, od jogurtů a mnoho dalšího.
Co s těžko recyklovatelným mixem plastů ze žlutých kontejnerů? Zlínští experti z něj vyrábí elektřinu
„Tato směs je ve své podstatě nerecyklovatelná, je třeba ji nejdříve vytřídit, ale třídění je samozřejmě ekonomicky velmi náročné a my z takovýchto odpadních směsí bez třídění dokážeme vyrobit fólie, které potom generují elektrickou energii,“ řekla vědkyně.
Nejdřív se roztočí nožový mlýn, do kterého se vhazují plasty. Ten následně odpadky rozemele na drť. Namleté plasty připomínají různobarevné vločky, jsou velké přibližně 4 mm. Nadrcený plast se pak nasype do trychtýře zvláštního přístroje, ze kterého sálá teplo.
„Jedná se o vytlačovací stroj, který si můžeme představit jako vyhřívaný mlýnek na maso a materiál v něm je postupně roztavován a promícháván,“ vysvětlila Hausnerová.
Tým českých vědců vytvořil nástroj proti kvasinkové houbě. Spočívá v nové metodě přípravy molekul
Číst článek
Z přístroje pak vyjde jakýsi had hnědé až khaki barvy – to je už zpracovaná, nadrcená a roztavená směs. „Směs necháme vychladnout a potom ji znovu nadrtíme a vylisujeme z ní fólie,“ popsala Hausnerové.
Roztavená, zamíchaná a znovu nadrcená směs se pak nasype do lisovací formy. Pak se vloží do lisu vyhřátého na 180 stupňů. Po pěti minutách pak vznikne už hotová fólie, s pomocí které můžeme vyrábět elektřinu.
S Petrem Slobodianem z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati jsme přišli do další laboratoře a je tu malý buchar, který v pravidelných intervalech k sobě tiskne a zase odtahuje dvě fólie.
Generování elektřiny
„Při kontaktu a oddělování našich fólií dochází ke generování elektrické energie, k těmto fóliím jsou připevněny elektrody a toto celé uspořádání je takovým nanogenerátorem elektrické energie,“ vylíčil Slobodian. „V případě naší nejlepší směsi je to přibližně 120 voltů,“ doplnil.
Nové granule od českých vědců zadržují vodu, aktuálně je testují mezi tramvajemi v Mostě
Číst článek
Takové fólie by pak mohly být třeba v tričkách sportovců nebo oděvech hasičů. „Mohli bychom takto sbírat elektrickou energii vyvolanou pohybem pro napájení nějakého mikroelektronického zařízení typu krokoměru, chytrých hodinek a podobně,“ nastínil Slobodian.
Podobné fólie se ale pro vyrábění elektřiny tímto způsobem už používají, jsou ale takzvané fluoroplasty, které zůstávají velmi dlouhou dobu v životním prostředí, škodí lidskému zdraví, a proto je Evropská unie postupně zakazuje. Jsou ale výkonnější a můžeme je porovnat s fóliemi z běžných plastů.
„Fólie s fluorovaných plastů poskytují výkon přibližně 800 voltů běžné plasty, jako PET, polyetylen a polystyren generují napětí maximálně v jednotkách, možná v desítkách voltů,“ upřesnil.
Tyto fólie jsou vyrobeny z všehochutě plastů, jaké najdeme ve žlutých kontejnerech. „To je právě klíčové. Fungují v jakési součinnosti a generují oněch zmíněných 120 voltů což je mnohem víc, než by generovaly jednotlivé čisté složky,“ uzavřel Slobodian.