Burčáku bude letos méně, až třetina vinic pomrzla
Na trhu už je k dostání první letošní burčák. Častěji jde ale o částečně zkvašený hroznový mošt. Je to stejný nápoj, ale vyrobený ze zahraničních hroznů.
Důvody jsou dva: tuzemské hrozny, ze kterých jedině se smí burčák vyrábět, zatím nejsou dostatečně zralé a navíc jich bude málo, protože až třetina vinic v zimě zmrzla.
Podle Jindřicha Soboty z vinařství Chateau Lednice mohou být oba nápoje stejně kvalitní.
„Málokterý vinař bude dávat kvalitní surovinu na burčáky, spíš ji bude zachovávat do toho stavu lahvového nebo svatomartinského a pak mladých vín.“
„Takže určitě se vyskytne velké množství částečně zkvašených moštů z Maďarska a Itálie, ale není to vůbec na škodu, protože kvalitativně – říkám jako odborník ve vinařství – výživná hodnota je stejná,“ uvedl Sobota.
Burčák? Při zmínce o tomto moku si Francouzi klepou na čelo
Číst článek
Burčák je chráněné zeměpisné označení pro částečně zkvašený hroznový mošt z hroznů, které mají původ v České republice. Smí prodávat jenom od začátku srpna do konce listopadu. Jeho kvalita je ale mnohdy pochybná, především pak u prodejců, kteří ho nabízejí u silnic.
Vinařka Vladimíra Egertová z pražské trojské vinice proto lidem z velkých měst doporučuje, aby si pro kvalitní burčák zašli do vinotéky, kterou dobře znají.
"V takové vinotéce, když tomu člověku věříte, tak samozřejmě ten se postará o to, aby získal burčák. Ten věří tomu svému vinaři, od kterého bere víno. Rozhodně to neprodává na nějaká kvanta.“
„Znám spoustu vinoték po Praze i jiných městech, které prodávají burčák a mají ho omezené množství, to znamená třeba 30 – 50 litrů na týden, kdy opravdu oni obešlou své zákazníky nebo vyhlásí, že začíná burčáková sezona a mají ten burčák připravený tak, jak by měl být,“ říká Egertová.
Na správnost označování burčáku dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Letos zatím žádný podvod nezjistila.