„Nepamatuji se, že bych očekával sklizeň takhle pozdě, obvykle jsem měl vždycky burčák okolo 10. srpna, letos předpokládám, že začneme prodávat o víkendu 19. a 20. srpna,“ řekl Miloslav Machuča.
Novostavby se odklánějí od plynu, píšou Lidové noviny. A jak poznat kvalitní burčák? Téma Deníku. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Kroupy, sucho i inflace ovlivňují letos práci vinařů. O tom, jak se mění jejich podmínky a jestli se zdraží víno, promluvil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Za letošní rok kontroloři prověřili už přibližně 100 prodejních míst. Požadavkům nevyhověl jeden odebraný vzorek. Vloni ze 340 vzorků nevyhovovalo sedm.
Vinaři na jihu Moravy vyrábí částečně zkvašený hroznový mošt většinou z velmi raných odrůd. Cena zůstává stejná jako loni, tedy v průměru 70 až 80 korun za litr.
Na letošní Pálavské vinobraní se od pátku do neděle přišlo podívat celkem 51 000 návštěvníků. Vedle vína mohli lidé ochutnat také burčák a připraven byl i bohatý hudební program.
Zákon brzdí začátek burčákové sezony. Prodávat se smí až od 1. srpna. Vinaři tak se sklizní hroznů ještě nezačali. A to i přesto, že bobule už jsou zralé.
V Česku naplno odstartovala sezona burčáku. Lidé ho teď seženou nejen ve vinařstvích, ale také třeba ve stáncích na jarmarku, u silnice nebo na vinobraních. Lidé by ale měli být při výběru opatrní.
I díky slunečnému počasí je na trhu první letošní burčák z jižní Moravy rekordně brzy. Hrozny odrůdy Irsai Oliver sklidil minulý týden vinař Miloslav Machuča z Valtic.
Vinaři slaví novou úrodu vína. Vinobraní mají tento víkend ve Znojmě, Mikulově, Uherském Hradišti, ale třeba i na vinici sv. Kláry v Praze -Troji. Sklizeň raných odrůd už běží naplno, vinaři teď s obavami obracejí oči k obloze. Deště totiž kvalitu vína ohrožují. Přitom právě zářijové počasí je pro hrozny klíčové.
Desetitisíce kelímků s burčákem rozdají jihomoravští vinaři během tohoto víkendu v Mikulově a Znojmě. Konají se tam totiž tradiční vinobraní, na která přijíždějí fanoušci vína ze všech krajů republiky. Pořadatelé Pálavského vinobraní v Mikulově s napětím čekají, zda se letos podaří pokořit rekord a vypije se během třídenního programu víc než loňských devadesát hektolitrů burčáku.
Ve Znojmě se v sobotu uskuteční 1. ročník Znojmo Burčák Tour Kooperativy, která je zařazena do seriálu Kolo pro život České spořitelny. Už při premiéře se akce může pochlubit rekordní účastí.
Pracovníky Státní zemědělské a potravinářské inspekce zaměstnávají kontroly prodejců burčáku. Prověřují při nich zejména, zda pod tímto názvem prodávají stánkaři skutečně částečně zkvašený mošt z hroznů sklizených a zpracovaných v České republice. To prokáže laboratorní analýza.
Svaz vinařů varuje před nepoctivými prodejci burčáku. I přesto, že se dle zákona smí od začátku srpna prodávat, o burčák se nejedná. Může být totiž vyroben výhradně z českých hroznů, s jejich sklizní však vinaři ještě nezačali.
Kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce poslali na analýzu do laboratoří 53 vzorků burčáku. Ta zatím letos odhalila tři vzorky falšovaného burčáku nebo zkvašeného hroznového moštu.
Na kvalitu burčáku se v těchto dnech zaměřili zemědělští inspektoři. Zveřejnili výsledky prvních šesti z 53 odebraných vzorků. Zjistili například, že burčák prodávaný u Kauflandu v Mostě nebyl dostatečně zkvašený.
Kutnohorští vinaři se už teď připravují na víkend. V sobotu bude totiž středočeské město hostit každoroční Svátováclavské slavnosti, které nabídnou bohatý kulturní program a také hodně jídla a pití.
Sezóna oblíbeného burčáku je v plném proudu. Částečně zkvašený mošt z bílých i modrých hroznů révy vinné testují v těchto dnech inspektoři české potravinářské inspekce. Mají za sebou už víc než 200 kontrol. Prověřují hlavně původ nápoje a také obsah cukru.
I když je žernosecké víno až na konci abecedně řazených lexikonů vín, svou kvalitou podle znalců patří k těm nejlepším v Čechách. Tato vinařská oblast na Litoměřicku neustále roste, hlavně díky malým rodinným vinařstvím.
U silnic na Jižní Moravě už potkáte první letošní prodejce burčáku. Velká vinařství se ale do jeho výroby pustí až začátkem příštího měsíce, aby byl připraven hlavně na Znojemské historické vinobraní, které se letos odehraje 13. a 14. září.
Jihomoravští vinaři začali s prodejem burčáku. Podle zákona se smí oficiálně na pultech objevit už od začátku srpna, hrozny ale letos kvůli chladnému jaru dozrávají o něco později.
Obliba částečně zkvašených ovocných moštů v Česku roste. Kromě burčáku chutná lidem nově i višňák. Podle odborníků Češi vypijí těchto nápojů nejvíce v Evropě. Na padesáti místech republiky se bude burčák dokonce prodávat i v ‘burčákomatech‘.
Je období burčáku, a tak jeho kvalitu kontrolovala také Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Zatím je vše v pořádku - nedostatky v kvalitě částečně zkvašeného moštu zatím nebyly zjištěny.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce dokončuje další sérii testů z odebraných vzorků letošního burčáku, ty předchozí dopadly většinou dobře. Výsledky inspekce zveřejní dnes dopoledne.
První letošní burčák začala kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Stále populárnější ‚mléko starců‘, jak se burčáku říká, se začíná prodávat ve vinotékách i na trzích nebo třeba na okrajích silnic.