‚Bylo třeba šest podpisů.’ Bývalý manažer CzechTourismu vysvětloval, proč nemohl ovlivňovat zakázky

V případu údajného zmanipulování veřejných zakázek agentury CzechTourism ve středu vypovídal bývalý manažer Aleš Pangrác. Soudu vysvětloval zejména to, že nemohl sám svévolně rozhodovat o přidělování zakázek v agentuře ani do procesu zasahovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté ve státní agentuře CzechTourism zasahovali loni v listopadu

Policie v agentuře CzechTourism zasahovala na podzim roku 2018 (ilustrační foto). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Někdejší ředitel odboru regionálního partnerství je obžalován z trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, porušení povinnosti při správě cizího majetku, přijetí úplatku a poškození cizích práv, za což mu hrozí až dvanáctileté vězení. Vinu již dříve odmítl.

49:39

Jak zabránit korupci? Digitalizace, transparentnost a poradenství s veřejnými zakázkami, radí vědci

Číst článek

Obžalobě kvůli ovlivňování zakázek za zhruba 27 milionů čelí spolu s Pangrácem dalších jedenáct lidí. Státní zástupce je viní z podplácení. Policie po zásahu v agentuře na podzim 2018 prověřovala i bývalou ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), její případ ale odložila.

Pangrác podle žalobce v době svého působení v CzechTourismu od roku 2015 do listopadu 2018 zneužil svého postavení manažera státní příspěvkové organizace a svého vlivu na zadávání a rozhodování o veřejných zakázkách.

Řízení do 200 000 korun sám zadával, i u dražších tendrů se ale zasadil o to, aby je dostali jím vybraní dodavatelé – jeho známí či lidé, kteří ho podplatili. Využíval k tomu společnosti AlaPa a Clever ADS, na jejichž konta firmy peníze za úplatky posílaly a od nichž dostávaly falešné faktury.

Podle bývalého manažera ale zadávání zakázek v agentuře takto vypadat nemohlo. Ani o smlouvách na služby za méně než 200 000 korun nemohl podle své výpovědi rozhodnout sám. „Potřeboval jsem šest podpisů, abych smlouvu mohl vůbec uzavřít,“ prohlásil.

Češi mění relax u moře za aktivní dovolené. Za netradiční zájezdy si připlatí, stojí až 160 tisíc korun

Číst článek

Vypověděl, že v CzechTourismu nikdy neměl žádný interní problém a ani audit nenašel žádné větší nesrovnalosti. „Odváděli jsme tam obrovský kus práce,“ řekl Pangrác, podle kterého se odbor za jeho působení výrazně proměnil k lepšímu.

Dvě doznání

Většina z dalších obžalovaných stejně jako Pangrác vinu odmítá. Dva z nich se však na počátku hlavního líčení podle serveru Seznam Zprávy k podplácení přiznali. Ještě před započetím výslechů využili podnikatelé Karel Zelený a Ivan Pernecký možnosti prohlásit vinu.

Zelený byl obžalován z toho, že nyní již bývalého manažera CzechTourismu Pangráce uplatil 130 000 korunami, aby vyhrál například tendr na propagaci loga agentury na mistrovství světa v kanoistice a hokejbalu.

Pernecký zase čerpal státní peníze za zajištění hostesek na finále tenisového Fed Cupu či prezentace na lyžařských závodech, za což dal údajně úplatek 100 000 korun.

CzechTourism je státní příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je ministerstvo pro místní rozvoj. Základním cílem agentury je propagace České republiky jako destinace cestovního ruchu v Česku i v zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme