Bypass už čeští lékaři provádějí 40 let
Letos uplynulo přesně 40 let od doby, kdy se u nás provedl první aortokoronární bypass. Proběhl tenkrát v Praze pod rukama profesora Jaroslava Lichtenberga.
Právě k příležitosti tohoto kulatého výročí se bude o nových postupech v léčbě onemocnění srdce a cév hovořit dnes dopoledne na tiskové konferenci na půdě pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
Jan Tošovský, bývalý přednosta II. chirurgické kliniky - kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice ve Světě o deváté
Jan Tošovský, bývalý přednosta II. chirurgické kliniky - kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice ve Světě o deváté připomněl, že jde vlastně o přemostění, obejití zúžené věnčité tepny. „Léčí se to farmakologicky, chirurgicky i invazivně pomocí balonku a stentu.“
„Dnes jde o běžnou praxi. Největší boom těchto operací byl kolem roku 2004, 2005, kdy se dělalo kolem 8 až 9 tisíc operací. Nyní jich ubylo zhruba o 20 procent,“ uvedl Tošovský, protože se častěji užívá katetrizačních metod pomocí balonů a stentů.
Jan Tošovský také zdůraznil roli pacienta při onemocněních srdce. „Většina případů se léčí konzervativně, farmakologicky – pacient by si také měl osvojit zdravý styl života.“ Jak uvedl, objevují se i nové postupy, například tzv. robotická chirurgie. Vše směřuje k tomu, aby se nemocným zlepšila kvalita života.