‚Cítíme, že je ohrožen právní stát.‘ Opozice vyzývá prezidenta, aby zvážil rozhodnutí o stíhání Babiše
Opozice vyzývá prezidenta Miloše Zemana, aby přehodnotil rozhodnutí nepokračovat v trestním stíhání premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, kdyby se ho rozhodl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v kauze Čapího hnízda obžalovat. Po úterním jednání zástupců opozičních stran s výjimkou SPD to oznámil předseda ODS Petr Fiala. Strany uvítaly slib předsedy vlády, že by případnou takzvanou abolici sám nepodepsal ani k tomu nepověřil jiného člena vlády.
ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN zároveň vyzvali Zemana a Babiše, aby se v dalších týdnech vyvarovali při veřejném vystupování komentování práce a rozhodnutí státních orgánů vůči premiérovi, aby nemohly vzniknout jakékoliv pochybnosti o jejich ovlivňování.
Ústavní právník: Občan Babiš může abolici odmítnout, jen když ji premiér Babiš kontrasignuje
Číst článek
„Jsme si vědomi, jak vypadá politická mapa České republiky. Jsme si také vědomi síly a limitů opozice a počtu našich hlasů. Nicméně se domníváme, že jsou situace, ve kterých je potřeba vyjádřit stanovisko, říct, že nám to není jedno, postavit se společně za určitou věc,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.
Předseda lidovců Marek Výborný je přesvědčen, že je to také signál veřejnosti v situaci, kdy jsou tendence neměřit všem stejným metrem.
Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je správné, aby opozice sdělila svůj názor a pohled na situaci.
„Konáme ve chvíli, kdy cítíme, že je ohrožen právní stát. I tato symbolika, která pro mnohé může znamenat jenom slova, má velký dopad, a totiž ten, že tady jsou politici, kterým záleží na právním státu, kteří jej hájí a budou hájit,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Komentátor Petr Hartman: Kauza Čapí hnízdo se posunula do fáze absurdního divadla
Číst článek
Připomněla také plánované čtvrteční projednávání ústavní žaloby na prezidenta, která ale ve sněmovně nemá šanci na úspěch. Nepodpoří ji poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Zbývající sněmovní strany nemají dohromady potřebných 120 poslanců pro podání žaloby.
Šéf STAN Vít Rakušan uvedl, že opozice vítá Babišův slib, že případnou abolici nebude kontrasignovat. „Doufáme, že nebude docházet k názorovým posunům jako v případě pana prezidenta,“ poznamenal.
Kauza Čapí hnízdo
Prezident Zeman ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce obnoví trestní stíhání, využije svého ústavního práva abolice a stíhání zastaví. Babiš uvedl, že by abolici nepřijal.
Pražské městské státní zastupitelství nedávno zastavilo trestní stíhání Babiše i dalších obviněných v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Rozhodnutí je pravomocné. Nejvyšší žalobce Zeman může usnesení zrušit, na přezkoumání má tři měsíce.
Šaroch z kauzy Čapí hnízdo zastavil 17 procent svých případů. ‚Počítají se tam i amnestie,‘ říká
Číst článek
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.
Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle šéfa Městského státního zastupitelství Martina Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu.
Kauza Čapí hnízdo
2006 — začátek přestavby
Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert Andreje Babiše. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.
2008 — dotace
V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.
Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas
Dotaci 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008.
2013 — kauza Čapí hnízdo
O projekt se později začala zajímat média. V říjnu 2013 Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“
V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů Kč a má tam pronajatu jednu budovu.
2016 — OLAF
Okolnosti získání dotace začala v lednu 2016 vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).
Babiš, který byl od ledna 2014 ministrem financí, v březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).
2017 — vydání Babiše a Faltýnka
V srpnu 2017 policie zaslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací.
V září Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál. Babišova rodina podle policie pomáhala krýt jeho vliv na Farmu Čapí hnízdo, Mayerová údajně pochybnou žádost o dotaci podepsala a Nenadál působil ve Farmě Čapí hnízdo a Mayerovou zplnomocňoval k některým podpisům.
Faltýnek a další tři manažeři působili ve firmách, kterým patřila Farma Čapí hnízdo před schválením dotace. Podle policie umožnili Babišovým blízkým firmu převzít.
Skupinu policie obvinila z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš je ohrožen pěti až deseti lety vězení.
V říjnu 2017 hnutí ANO vyhrálo volby a se zvolením získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.
Státní zástupce poté rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše, který je od 6. prosince 2017 předsedou vlády, a Faltýnka.
2018 — konec kauzy pro Faltýnka
Letos v květnu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil.
Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas
V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš dříve řekl, že Agrofert kvůli vyšetřování OLAF podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU.
Počátkem května úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Později Imobě lhůtu prodloužil do 29. června. Imoba 21. června souhlasila s vrácením dotace, dohodu poté schválil výbor ROP Střední Čechy, který dotaci přidělil. Imoba vrátila padesátimilionovou dotaci, většina peněz skončí ve státním rozpočtu, část dostane kraj.
2019 — ukončení vyšetřování
Na konci března policie ukončila vyšetřování celého případu a vyloučila z něj premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Ten žije ve Švýcarsku a české policii se ho nepodařilo vyslechnout. „Mohlo by to zpomalovat zbylou část řízení,“ zdůvodnil krok mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
Obhájci obviněných se na začátku dubna ohradili proti možným únikům z vyšetřování případu. Pokud by se zveřejněné informace potvrdily, vzniklo podle nich podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Apelovali proto, aby se věc „neprodleně“ prověřila. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) to ovšem na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítla s tím, že stížnost obhájců je neodůvodněná.
V polovině dubna vyšetřovatelé navrhli českého premiéra i další obviněné s výjimkou Babišova syna obžalovat. Spis doručili státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který bude o obžalobě rozhodovat.
2. září 2019
Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce Šaroch předložil svému nadřízenému Martinu Erazímovi konečné rozhodnutí, v jehož rámci změnil svůj původní právní názor na posouzení věci. Podle Deníku N navrhl zastavení stíhání.
Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas
13. září 2019
Vedoucí městský státní zástupce Erazím informoval, že se „ztotožnil“ se šarochovým názorem a trestní stíhání všech obviněných v kauze zastavil. Případ nyní poputuje k nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který má na přehodnocení verdiktu tři měsíce.